Vizsgálatot indított Kotleba pártja ügyében a főügyészség

Az Emberi Jogok Intézete (I¼P) Marian Kotleba Mi Szlovákiánk Néppártjának (¼SNS)parlamentbe való bejutását követően azonnal a Legfőbb Ügyészséghez (GP) fordult. Felhívásukat a világhálón is közzétették, melyet bármelyik szlovákiai lakos támogathatott. „A felhívást több mint húszezren támogatták...Tény, hogy a párt formálisan a demokrácia szabályai szerint jutott a parlamentbe, de ez semmit sem változtat azon, hogy mindenképpen antidemokratikus, az embereket becsapták, céljaik nem felelnek meg a Szlovák Köztársaság Alkotmányának“ – nyilatkozta Peter Weisenbacher, az intézet ügyvezető igazgatója.
„A Legfőbb Ügyészség több mint 160 feljelentést kapott a Kotleba – Mi Szlovákiánk Néppárt feloszlatása ügyében. Az ügyben illetékes ügyész jelenleg a feljelentések jogosságát bizonyító alapanyagokat gyűjti össze. Az Emberi Jogok Intézete szintén egyike a feljelentőknek“ – tájékoztatta az állami hírügynökséget Jana Tökölyová, a Legfőbb Ügyészség Speciális Ügyészi Hivatalának (ÚŠP GP SR) szóvivője.
A Legfőbb Ügyészség március közepéig 160 feljelentést kapott, melyekben az aktivisták rámutattak arra, hogy a párt azonos Kotleba alkotmányellenesség miatt korábban betiltott pártjával. Az akkori főügyész, Dobroslav Trnka a feljelentés áttanulmányozását követően 2005. október 31-én javaslatot tett a Legfelsőbb Bíróságnak a Szlovák Testvériség – Nemzeti Párt (Slovenská pospolitos – Národná strana) feloszlatására. A bíróság a javaslatot 2006. március 1-én elfogadta, a pártot feloszlatta.
A párt ezt követően Szlovák Testvériség (Slovenská pospolitost) néven polgári társulásként folytatta tevékenységét, melyet 2008 novemberében a belügyminisztérium oszlatott fel. A szélsőséges jobboldali erők a 2010-es választások előtt bekebelezték a Borbarátok Pártját (Strana priate¾ov vína), amelyet később átnevezetek Mi Szlovákiánk Néppártnak (¼S NS).