2015. február 14., 09:49

Visszatérhetnek a csúszópénzek az elsőbbségi illeték eltörlésével

POZSONY. Lefizetésekhez, csúszópénz nyújtásához vezethet az előjegyzés szerinti orvosi vizsgálat illetékének eltörlése – véli Tomáš Szalay elemző. A járóbeteg-ellátást végző orvosok bírálták a döntést, a magánorvosok szerint a regisztrációs pénztárak így gyakorlatilag értelmüket veszítik. A páciensek érdekeit képviselő szervezet ugyanakkor üdvözli a kezdeményezést.
„Ezekből az összegekből senki sem fog majd adót fizetni, és ki tudja milyen magas összegekről lesz szó, hiszen már nem lesznek szabályozva” – mondta el a TASR hírügynökségnek a Health Policy Institute (HPI) vezetője, Tomáš Szalay. Az előjegyzés alapján történő kivizsgálásokért fizetendő illeték eltörlése feleslegesen még inkább annak látszatát kelti, hogy az egészségügy ingyenes, ami nem igaz, és nem is lesz soha az – tette hozzá. Az efféle kivizsgálások iránti érdeklődés szemmel láthatóan megvolt, miközben már egy ésszerű szabályrendszert is sikerült lefektetni - véli az elemző.

„A páciensek eztán majd az idejükkel fizetnek, amiből sem ők maguk, sem pedig a rendelőintézetek nem profitálnak” – jegyezte meg. Szalay elmondta, hogy a váróteremben elvesztegetett órák sokak szerint lényegesen értékesebbek számukra, mint az az összeg, amit az előjegyzett kivizsgálásért egyébként ki kell fizetniük, magyarán az idő pénz. „Az alkalmazásban lévő embereknek így majd akár egy fél nap szabadságot is ki kell venniük” – mutatott rá a HPI igazgatója.

Véleményével a magánorvosok is egyetértenek, akik szerint a páciensek egy meglévő szolgáltatással, az orvosokat pedig egy bevételi forrással rövidítik meg. „Ezen felül az állami költségvetés elesik attól az adótól, amely az illetékből származott” – jegyezte meg Pásztor László, a Magánorvosok Társulásának (ASL) elnöke. Véleménye szerint ezáltal a regisztrációs pénztárak teljességgel hatástalanná válnak.

A Páciensek Érdekvédelmi Szövetsége (AOPP) állásfoglalásában közölte: „minden olyan kezdeményezést üdvözöl, amely elérhetőbbé teszi a betegek számára az egészségügyi ellátást és korlátozza az ezekért felszámolt illetékeket az orvosnál’.

Az előjegyzés szerinti orvosi kivizsgálásért fizetendő illeték eltörlése részét képezi az orvosi illetékekkel kapcsolatban új szabályokat bevezető, az egészségügyi ellátásról szóló törvény módosító javaslatának. Az ASL elnökének nem tetszik benne az a paragrafus, amely kimondja, hogy az olyan orvos, aki szerződésben áll az egészségügyi biztosítóval, nem jogosult illetéket követelni a pácienstől az általa nyújtott egészségügyi ellátásért. „Ez azt jelenti, hogy amennyiben a polgár olyan szolgáltatást kér orvosától, amelyre a biztosító szerződésesen nem kötelezte magát, akkor abban az egészségügyi szolgáltatásban nem részesítheti majd a pácienst” – tette világossá Pásztor. Az ASL ezért Andrej Kiska köztársasági elnökhöz kíván fordulni, hogy ne írja alá a vonatkozó törvénymódosítást.

A szóban forgó illeték eltörlését Juraj Blanár, a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselője indítványozta. Szerinte ugyanis ez az illetékrendszer problémákat eredményezett a gyakorlatban, számos betegnek hosszú órákat kellett eltöltenie a várótermekben, míg az orvos az előjegyzett betegeket fogadta. A törvénymódosító javaslatot – 77 képviselői igen mellett – csütörtöki ülésén fogadta el a törvényhozás.

Az egészségügyi tárca egyértelmű szabályrendszer meghonosodását reméli a törvénymódosítástól. Mindemellett a pácienseknek a jövőben nem kell majd fizetniük a vények kiírásáért és az orvosi ellátás miatti munkahelyi hiányzás igazolásáért. Az új jogszabály nem szabja meg a lehetséges illetékek pontos nagyságát és azok határértékeit. Viliam Èislák miniszter hosszútávon a legproblémásabb témának nevezte a tárcán belül az illetékekkel kapcsolatos gondokat. Szerinte erre a kérdésre a polgárok rendkívül érzékenyen reagálnak. „Ezért döntöttünk úgy, hogy átláthatóvá tesszük ezt a területet és megfelelünk a páciensek elvárásainak” – mondta a tárcavezető.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.