Via novás fiatalok egy új közép-európai kezdeményezésben

Az ülésen két személy képviselte a szervezetet az osztrák fővárosban: Gubík László, a Via Nova elnöke, aki egyúttal a szervezet választott szlovákiai képviselője is az IPM fórumain, valamint a zoboralji fiatalokat képviselő Kulmon Angelika.
Az IPM szlovákiai szervezete szeptemberben alakult, megalapításának ötlete a Martosi Szabadegyetemen fogant. A MartFeszten az IPM társszervezőként volt jelen, és tiszteletét tette Philipp Depisch, az ernyőszervezet elnöke is. A mostani bécsi ülés volt az első, melyen bemutatkozhatott a szlovákiai tagszervezet. A kezdeményezés tagjai polgári-konzervatív értékrenddel bíró közép-európai ifjúsági szervezetek.
A mozgalom célja egy határokon átnyúló hálózat kiépítése, mely nem csak az információcserét könnyíti meg a fiatalok között, de lehetővé teszi a közös értékrend szerinti fellépést is az Európa e térségét érintő ügyekben. Így történt 2012 szeptemberében is, mikor az IPM osztrák alapítói levélben tiltakoztak az osztrák közszolgálati televízió (ORF) Magyarországról ferde képet festő, a közszolgálatiság követelményeit nem betartó adása ellen.
Az Osztrák Néppárt fiataljai (Junge ÖVP), a Szlovén Néppárt ifjúsági szervezete (Nova Generacija Slovenske Ljudske Stranke), a magyarországi Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) és az olasz ifi kereszténydemokraták (Giovani UDC) vezetői alkotta szövetség tehát via novás fiatalokkal bővült, ötre emelvén így az IPM tagszervezeteinek számát. A vezetőség még idén egy-egy bajor, svájci és liechtensteini szervezet bekapcsolódását célozta meg, amivel teljessé válna a kezdeményezés. Az IPM alapítója az Osztrák Néppárt ifjúsági vonala. Támogatója és egyik ötletgazdája az a Sebastian Kurz, aki 27 évesen lett Ausztria külügyminisztere, az elnöki posztot Philipp Depisch tölti be.
Gubík László, nyilatkozata szerint örül ennek a kezdeményezésnek, hiszen neki és az általa vezetett Via Novának is fontos a polgári-konzervatív értékrend képviselete, amihez az említett szervezetekben értékes európai partnerekre találtak. Emellett támogatandónak tartja az igencsak elfeledett közép-európai identitás erősítését, ami akár gazdasági, akár erkölcsi kitörési esélye lehet Európa e térségének. A visegrádi négyek mellett egy ilyen szövetségben is hatalmas lehetőségek rejlenek, csak további tartalommal kell megtölteni a keretet.
„Mindig azok a társadalmak örvendenek egészséges működésnek, ahol nem tátong szakadék a befolyásos rétegek és az alsóosztály között. Ezért cél, hogy a szocializmust fél évszázadig megsínylő közép-európai államok egy egészséges középosztályra épüljenek. Ez kell, hogy adja a társadalom gerincét. Úgy vélem, van mit tanulnunk e téren a nyugat-európai társadalmaktól, köztük a fiataloktól is, ezért is tartom fontosnak, hogy csatlakoztunk ehhez az egyedülálló közép-európai kezdeményezéshez. A másik oldalon, amit mi nyújthatunk, az a közösségben gondolkodás parancsához való visszatérés. E tekintetben mi állunk jobban az atomizálódó és individualizálódó nyugati államoknál, ahol a konzervatív politizálás mára sok helyütt üres szólammá vált. Ahol nem tudnak mit kezdeni azzal a természetes igénnyel, hogy egy profitorientált lét mellett kell, hogy legyen egy közösségi lét is. Ott születnek meg az ezt összetartó pillérek, úgymint a család, az egyház, a nemzet elleni támadások, aki pedig egész egyszerűen fontosnak tartja ezt a természetes emberi létformát, az korunk megmondóembereitől meg is kapja az elavultság, intolerancia, szélsőségesség bélyegét. Jómagam és az általam képviselt szervezet is találkozott már hazai porondon ilyen támadásokkal, ezért tartom örvendetesnek, hogy legyenek szövetségeseink nyugatról, akik hozzánk hasonlóan semmi mást nem szeretnének, csak egy élhető és értékelvű társadalmat, benne egy gyökereit el nem vesztő ifjúsággal.” – tájékoztatott Gubík, majd hozzátette: „Elképzeléseink és gondolataink ugyanis átnyúlnak a határok felett.”
Bővebb információ az IPM-ről a szervezet honlapján érhető el: http://middleeurope.at
