Via Iuris: az alkotmánybírák ne legyenek aktív politikusok
A felmérés résztvevőinek a következő kérdést tették fel: „Megfelelőnek vagy nem megfelelőnek tartja-e azt, ha egy aktív politikus, például parlamenti képviselő, a kormány valamely minisztere stb. lesz alkotmánybíró-jelölt?". A válaszadók 79,5 százaléka ezt helytelennek tartja, miközben „határozottan nem megfelelőnek“ nevezte a válaszadók 50,9 százaléka, további 28,6 százalék pedig azt állította, hogy az aktív politikusok jelöltségét „inkább nem megfelelőnek” tartja – tájékoztatott Monika Jankovièová, a Via Iuris munkatársa.
A válaszadók 10,2 százaléka az aktív politikusok jelölését megfelelőnek tartja, miközben a „határozottan megfelelő“ lehetőséget csak a közreműködők 1,5 százaléka választotta, további 8,7 százalékuk pedig az „inkább megfelelő“ választ karikázta be.
A válaszadók 10,3 százaléka nem tudott vagy nem akart nyilatkozni.
Milan Šagát, a Via Iuris ügyvezető igazgatója elmondta: egyetlen kritérium, az aktív politizálás szempontjából vizsgálták a felmérésben résztvevők témával kapcsolatos véleményét. A legutóbbi alkotmánybíró-jelöltek parlament általi megválasztása rámutatott, hogy Szlovákiában vitát kell nyitni az ezen tisztség ellátásával kapcsolatos szakmai és személyi előfeltételekről - hangsúlyozta.
A Via Iuris reprezentatív felmérése idén január 22-31. között készült 1 009 felnőtt személy bevonásával. Az adatgyűjtést a Focus közvélemény-kutató ügynökség végezte, miközben figyelembe vette a közreműködők nemét, életkorát, műveltségét, nemzetiségét, valamint lakhelyük és megyéjük nagyságát is.