2012. május 4., 07:42

Veszélyesebbek tavasszal a méhek

KIRÁLYHELMEC. Kirándulókra támadtak a méhek Magyarországon - adta hírül a napokban a sajtó. 18 ember kórházba került, 6 személy állapota súlyos volt. Utánajártunk, miként lehet megelőzni a hasonló eseteket, és mi a teendő, ha bekövetkezik a baj.

A méhtámadás magyarországi áldozatai - felnőttek és gyermekek - vélhetően keresztezték a méhek vonulási útvonalát, vagy túl közel mentek a kaptárakhoz - vélik a szakemberek.

Balogh Sándor méhész  szerint a repcevirágzás az egyik főhordás, ilyenkor a méhek aktivitása megnövekszik. "Amikor a nektárral vonulnak vissza a kaptárba, a teher miatt, amit cipelnek, alacsonyabban szállnak, így könnyen az útjukba kerülhetünk" - mondta a tapasztalt méhész. A jelenlegi kánikula is stresszeli a méheket - mondta Balogh Sándor. "A repce még a délelőtt folyamán mézel, de délutánra már kevesebb a nektár, a méhek nem tudnak úgy gyűjteni ahogy szeretnének, és ez is agresszívabbá teszi őket. Ilyenkor jobban oda kell rájuk figyelni" - nyilatkozta portálunknak. A szakember senkinek nem tanácsolja, hogy védőfelszerelés nélkül megközelítse a repcetáblák közelében felállított kaptárakat.

Mind a méhek, mind a darazsak csípése veszélyes lehet, mert a fullánkjaikkal mérget fecskendeznek az emberbe. Ez bizonyos esetekben allergiás reakciót válthat ki. Tünetei a csípést követő 15 percen belül jelentkeznek rosszullét, fulladás, ill. viszketés és duzzanat formájában torokban, ágyékon vagy a hónaljban. 

"Azok, akik allergiásak a méhcsípésre, fontos, hogy hordjanak maguknál gyógyszert. Mindenhova. Akkor is, ha a kertbe mennek, ami a háztól 5 percre van. A veszélyes reakció pár percen belül bekövetkezhet és halálhoz vezethet" - tájékoztatta a Hírek.sk-t Monika Popovièová allergológus.

Nem mindenki tudja magáról, hogy allergiás a méhszúrásra, az  allergia ráadásul az élet bármely szakaszában kialakulhat. "Az első szúrásnál általában nincsen allergia, mert ilyenkor még nincsenek ellenanyagok,amik ezt létrehozzák. Lehet olyan is, hogy egyszer-kétszer megcsípte a méhecske, nem volt semmi baj, harmadszorra egy allergiás reakció jön létre. Ha hirtelen duzzanat alakul ki, legjobb azt jegelni, és azonnal hívni a gyorsmentőt" - tanácsolja az allergológus.

Ha a csípés a szájüreget éri, fulladást okozhat. Vigyázni kell a darazsakkal, mert azokat a fagylalt, a hús, a sör és az édes italok vonzzák. A szabadban tanácsos mindig megnézni, mi lötyög az üvegünkben és a poharunkban, mielőtt a szomjunkat oltanánk.

KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.