Vélemény: a szlovákiai magyarok egy része radikalizálódhat
A SITA hírügynökség magyar témát "feszeget". Arra kíváncsi, miként élik meg a felvidéki magyarok, hogy képviselőik száma a törvényhozásban jelentősen csökkent.Öllös László politológust idézve a lap leszögezi: " A kilenc magyar képviselő meglehetősen rossz hír a magyaroknak. Részletesen foglalkoznak a kérdéssel a magyar lapok, vita folyik arról, hogy mi lesz most. Meglehet, az emberek egy része radikalizálódik, mert ha nem kielégítő a politikai képviseletük, más utakat keresnek"” – nyilatkozta a hírügynökségnek Öllös László
Elmondta, a déli járásokban, ahol a magyarság többsége él, alacsonyabb volt a választási részvétel az országos átlagnál. „Amennyiben 50 százalék alatti lett volna a részvétel, a párt bent van a parlamentben” – közölte a politológus. Szerinte az a 30 ezer szavazó, amely elpártol a Most-Hídtól, 8-9 százalékban az MKP-hoz tért vissza, valamilyen számban pedig az Irány-Szociáldemokráciát támogatta.
„Nagy meglepetésre az Irány-Szociáldemokrácia sok magyar szavazatot szerzett, erős volt a déli járásokban. Némi szavazatot Matovièék is elvittek” – összegezte a magyar szavazói magatartással kapcsolatos az ismereteket Öllös. Magyarázatként rávilágított arra, hogy a kelet-szlovákiai járások a legszegényebbek közé tartoznak, ahol a legmagasabb a munkanélküliek aránya. Ezen a téren nem következett be javulás a legutóbbi kormány idejében sem – állapította meg a politológus.
Öllös László nem lát nagy teret az MKP és a Most-Híd közeledésére. „Amikor a Magyar Koalíció Pártja 20 parlamenti képviselővel rendelkező, erős párt volt, szétverték. Az a mód és azok a körülmények, ahogy ez végbement nem arra utalt, hogy később újra összefogni” - fogalmazott hozzáfűzve: a két párt a választások előtt nem volt képes kolícióra lépni, ami azt tanúsítja, hogy ellentétesek az érdekeik.