2014. július 31., 15:40

Változás történt a betegszabadság elismerése terén

POZSONY. Júliustól egyértelműbb szabályok vonatkoznak a betegszabadság elismerésére. A páciens az orvosi ügyeleten kapott leletével legkésőbb három napon belül köteles felkeresni a saját körzeti orvosát, máskülönben az orvos nem írhatja ki visszamenőleg a betegszabadságát. Ez többnyire eddig is így volt, ám a betegnek erről a kötelességéről nem szólt a jogszabály.

Ha valaki ugyanis július elseje előtt az orvosi ügyeleten kapott leletével nem tudott három napon belül jelentkezni a körzeti orvosánál, azt a későbbiekben is megtehette. Előfordult, hogy a páciens csak egy hét elteltével vagy még később jelent meg az orvosi rendelőben, s a betegszabadságát visszamenőleg akár egy hétre is kiírathatta. Az orvosok vonatkozó jogszabály hiányában nem tudták, hogy valójában hány napot is ismerhetnek el.

„Az orvosok csupán valamiféle szokásjog szerint jártak el, amely alapján visszamenőleg három napnyi betegszabadságot ismerhettek el. Az több vagy kevesebb is lehetett. Ha a páciens tiltakozni akart volna, az orvosnak nem lett volna mire támaszkodnia, mivelhogy arról nem szólt a törvény“ – magyarázta Pásztor László, a Magánorvosok Társulásának (ASL) elnöke. Hozzáfűzte: a jogszabálynak valamiféle kivételeket is tartalmaznia kell, amelyek például a pszichikai betegségekkel küszködőkre vagy azokra vonatkoznának, akik távolabbi településeken laknak, és képtelenek időben eljutni az orvosukhoz.

Az említett új szabályozást az egészségügyi ellátásról szóló törvény tartalmazza. Annak alapján az orvos tehát visszamenőleg csak legtöbb három napra ismerheti el a betegszabadságot, ehhez tehát szükség lesz az orvosi ügyeleten kapott leletre. A betegszabadságról a körzeti vagy kórházi orvos, illetve a szülész-nőgyógyász szakorvos dönthet.

„Abban az esetben, ha az ideiglenes betegszabadság igazolása nem lesz összhangban a jogszabállyal, akkor a Szociális Biztosító (SP) nem ismeri el a táppénzre vonatkozó jogosultságot“ – hívta fel a figyelmet Marian Škotka, a biztosító sajtóosztályának munkatársa. Az is előfordulhat, hogy ez esetben esetleg nem ismerik el a betegszabadság teljes idejét.

A törvénymódosítás arról is szól, hogy a beteg hogyan és mennyi időre hagyhatja el lakását. Azt az orvos engedélyezheti, megváltoztathatja vagy megtilthatja – a páciens egészségi állapotától függően. Komoly okokból a tartózkodás helyéről is dönthet, ahol a táppénz ideje alatt lábadozik a beteg.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.