Utcai zavargások lehetnek Pozsonyban is?
Az elégedetlenség növekedésének oka a pénzügyi válság elmélyülése és a gazdasági helyzet romlása - vélekednek a társadalomkutatók. A válság miatt nagy számú munkahely szűnhet meg, több ember szorulhat a szegénységi küszöb alá azáltal is, hogy az állam csökkenti a szociális kiadásokat, ezért növekedhet a társadalmi feszültség.
„Incidensek nálunk is lehetnek, de tömeges utcai zavargásokra itt kicsi az esély. Ezeknek nincs hagyománya Szlovákiában“ – fejtegette az aktualiti.sk portálon Pavel Haulík, az MVK szociológusa. O¾ga Gyárfášová, a Közéleti Kérdések Intézetének /IVO/ szociológusa az angliai zavargásokat sem tartja rendkívüli események. Azt mondja, a bedeszkázott kirakatok ugyanúgy hozzátartoznak London „látképéhez“, mint a királynő.
Érdekes vonatkozásra hívja fel a figyelmet Eduard Chmelár, az ismert baloldali politológus, a Páneurópai Főiskola munkatársa. Szerint akkor kellene Szlovákiában is aggódni, ha az utcai zavargások hozzánk közelebb, mondjuk Németországban törnének ki. Szerinte ez a forgatókönyv valóságos, mert az egész kontinensen növekszik a szociális feszültség, ami erősíti a radikális megoldásokat követelők hangját! A politológus szerint a mostani európai közhangulat kísértetiesen hasonlít a 30-as évek kilátástalanságának kollektív érzésére!
„Szlovákia ezer szállal kötődik a német gazdasághoz. Hatalmas civilizációs változás előtt áll a világ, és ebben a politikusokra új szerep vár, mert még nem készült el az új működési forgatókönyv" - hangoztatja Chmelár.
Szlovákia lakossága még élénken emlékezik a 2004-es „éhséglázadásra". A lakosság legszegényebb régióiban élelmiszerboltokat raboltak ki a romák és azzal mentegették magukat, hogy éheznek, mert a kormány csökkentette a szociális támogatásokat. Akkor a rendőrség viszonylag gyorsan megfékezte a rendbontást, mert nagy erőkkel vonult fel, még a katonaságot is bevetette. Denisa Baloghová rendőrségi szóvivő úgy fogalmazott, hogy a rendőrség „most is kész a beavatkozásra, rendbontás esetén akár a kommandósokat is az utcára vezényelné“.
Mindez azonban csak arra elegendő, hogy a zavargásokat elfojtsa, megoldást nem jelentene – mutatott rá Eduard Chmelár. A szociológus úgy véli: a politikusok kezében van a megoldás, nekik kellene megváltoztatniuk a társadalom működését, a források elosztását. A „négyéves ciklusokban“ gondolkodó politikusoktól azonban aligha várható el a valósággal való szembenézés. Sokkal valószínűbb, hogy a választók hamis reményekeit táplálják majd a továbbiakban is" – véli a baloldali társadalmi elemző.