1999. november 30., 21:54

Ünnep volt a szimpátianagygyűlés

RÉVKOMÁROM. Hozzávetőleg háromezer ember gyűlt össze Szlovákia egész területéről a révkomáromi Klapka téren, hogy támogassa a kettős állampolgárság lehetőségének visszaállítását követelő petíciót, melyet néhány hete indítottak olyan személyek, akik magyar állampolgárságért folyamodtak, illetve azt felvették.
Azt akarjuk, hogy olyan állampolgársági törvény legyen újra Szlovákiában, amely a polgár szabad döntésére bízza, fel kívánja-e venni más ország állampolgárságát is a szlovák mellé. „Arra ösztökélünk mindenkit, magyarokat és szlovákokat, hogy írják alá a petíciót a Fico-féle törvény megszüntetésért, az európai szokásokhoz való visszatérés érdekében” – fogalmazott a tiltakozó nagygyűlés szervezője-szóvivője, Boldoghy Olivér, az Egy Jobb Komáromért Kezdeményezés képviselője.

Szólt a megjelentekhez Gubík László egyetemi hallgató, a lévai MKP-alapszervezet elnöke, aki elsőként állt nyilvánosság elé, s jelentette be, hogy felvette a magyar állampolgárságot, ám a szlovákról sem kíván lemondani. Újra megismételte: készen áll végigjárni az utat, melyet választott, s azt is elmondta, csalódott a magát demokratikusnak hirdető szlovák kormánykoalícióban is, mert nem semmisítette meg az értelmetlen, minden polgárának ártó törvényt.

Felszólalt Less Károly, az Egy Jobb Komáromért Kezdeményezés nevében szintén a petíció támogatását kérte, kifejtve: a szlovákiai magyaroknak szakítaniuk kell azzal a gyakorlattal, hogy nem állnak ki jogaikért. Meg kell fogalmazniuk, mire van szükségük, létre kell hozniuk saját „nemzeti tanácsukat” és önkormányzatukat, mert fennmaradásuknak ez a záloga. Nem igazodni kell, hanem elemi szükségleteikre kell politikai programot alapozniuk, mondta többek között.

Samu István, a Via Nova Ifjúsági Csoport nevében kijelentette: ez a mostani fiatalok 1989-e. Ehhez kérnek támogatást. Egyenrangú polgárként, szabad emberként akarnak élni, akik maguk döntik el, akarnak-e jogi köteléket létesíteni nemzetükkel is. Felolvasta a petíciót, melynek követeléseit a tömeg „támogatjuk” felkiáltásokkal fogadta.

A petíciót a nagygyűlés idején több mint 1700-an írták alá, így jelenleg mintegy 5000 támogatója van. Támogatta a megmozdulást a katolikus és református hívők nevében Karaffa János, a Pázmáneum Társulás elnöke és Fekete Vince, a református egyház főgondnoka is.

Megjelent a támogatók sorában Miroslav Kusý és Grigorij Mesežnikov politológus is, mindketten fel is szólaltak a rendezvényen. „A Fico-törvényről akarok szólni, ellene akarok tiltakozni, ezért jöttem – mondta Kusý professzor -, mert véleményem szerint ez az állampolgársági törvény a demokratikus állampolgárság elvét sérti.” Mesežnikov szerint pedig „lehetetlen, hogy egy ország – akármilyenek is a Szlovákia és Magyarország közti kapcsolatok – elvegye azok állampolgárságát, akik itt születtek, akik itt érzik magukat otthon, akik ezt az állampolgárságukat nem akarják elveszíteni”. Hangsúlyozta: fontos, hogy a mostani kormány ezt a szerencsétlen, megtorló és kisebbségellenes törvényt eltörölje. „Olyannal kell helyettesíteni, amely függetlenül attól, milyen más állampolgárságot vesz fel egy ember, meghagyja a szlovák állampolgárságát is”, mondta. Mesežnikov szerint a kisebbségellenes hisztéria szülte a törvényt a választási kampány idején, „s egyáltalán nem a nemzetállami érdekeket védte”. „Nem tudom, milyen nemzetállami érdek, ha egy ország a saját polgárai számát csökkenti” – fogalmazott.

A határon túlról, a szerbiai Vajdaságból jött Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, a tartományi kormány alelnöke, hogy elmondja: a Balkánon is jobb a helyzet, mint Szlovákiában, ha a magyar kisebbségről van szó. Õ március 15-e óta magyar állampolgár is, s ezt a szerbek nem élik meg veszélyként, mert nem is az. Támogatásáról biztosította a szlovákiai magyarokat, a Magyar Koalíció Pártját, mindazokat, akik a magyar állampolgárság megszerzésért és a szlovák megtartásáért küzdenek. Azt is kifejtette: nekik autonómiájuk, saját önkormányzatuk van, ehhez az ottani magyaroknak önmagukat nyíltan fel kellett vállalni. Azt mondta: a legfontosabb megéretni, hogy egy-egy ügy nem egyetlen ember, vagy egy tüntető csoport ügye, hanem egyénenként mindenkié. Tehát: kinek-kinek magának kell megtennie, amit megkövetel a cél elérése. Azt mondta: ha mindenki egyénileg is felvállalja a maga ügyét, sokat lehet elérni.

Szólt a nagygyűlés résztvevőihez Berényi József, az MKP elnöke is, aki szerint a szlovákiai magyaroknak ki kell jutniuk a másodrendű polgárok helyzetéből. Tarthatatlan, mondta, hogy ülhet a szlovák parlamentben szlovák-svájci, vagy szlovák-orosz állampolgár, lehet gazdasági államtitkár egy svéd-szlovák kettős állampolgár, csak magyar-szlovák állampolgár nem lehet Szlovákiában. A szlovákiai magyar nem közellenség, lojális, jó adófizető polgár, és szomorú, ha ezt a magát demokratikusnak hirdető kormány sem képes belátni. Hozzátette, mi magyarok „em akarjuk szétverni az országot, hanem építeni akarjuk, úgy, hogy közben felvehessük egy másik EU-ország állampolgárságát“.

A rendezvényen fellépett Zsapka Attila, Vadkerti Imre, Derzsi György, valamint Szarka Tamás és Szarka Gyula, a Ghymes zenekar vezéralakjai. Elhangzott a Szózat és a Himnusz is, melyeknél a Concordia vegyeskar működött közre. A műsort Boldoghy Olivér és B. Kovács Ildikó vezették. A rendezvényt senki és semmi nem zavarta meg, a szép számban megjelent rendőröknek nem akadt dolga.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.