2018. március 14., 11:43

Uniós nagyító alatt Szlovákia

STRASBOURG. Európai uniós górcső alá került Szlovákia Ján Kuciak oknyomozó újságíró és menyasszonyának meggyilkolása kapcsán. Az Európai Parlament szerdai, az újságírók biztonságával foglalkozó ülése pozitív figyelmeztetés lesz – mondta Eduard Kukan szlovák EP-képviselő.
201803141137040.EP_1-2.jpg

„Bizonyosan pozitív figyelmeztetésről lesz szó az uniós tagállamok kormányainak irányába, kiemelve azt, hogy egy szent kérdésről van szó, s ha a jövőben valamikor hasonló megismétlődne, az adott állam határozottabb szankciókkal és az EU nagyon negatív álláspontjával számolhat" – magyarázta az Európai Néppárt képviselője.

Elmondta, politikai csoportján belül megtárgyalták az EP ellenőrző küldöttségének megállapításait, amely az emberek a kormány iránt tanúsított bizalmatlanságát érzékelte. Eduard Kukan szerint a küldöttség tagjai „vissza akarnak majd térni azokhoz a kérdésekhez, amelyekről Szlovákiában beszéltek. Tudni akarják majd mit csináltak meg és miként kerülnek elosztásra az uniós források". Ezért Szlovákia „olyan helyzetbe került, amikor akaratlanul az Európai Unió nagyon tüzetes górcsöve alá kerül" – konstatálta Kukan, hozzátéve, hogy mindez hasznos lehet.

Monika Beòová EP-képviselő elmondása szerint olyan információkat kapott a küldöttségtől, hogy ellenzéki kollégái a strukturális alapok "megállítására apellálhatnak". Ugyanakkor bízik benne, hogy ezt nem teszik meg. „A strukturális alapok nem a kormányt, s nem is a parlamentet szolgáló alapok, hanem olyan pénzek, amelyek a mezőgazdaság fejlesztését szolgálják" - hangsúlyozta.

Az uniós tagországoknak garantálniuk kell, hogy a korrupciógyanús ügyekkel és hatalmi visszaélésekkel foglalkozó médiumok szabad kezet kapnak munkájuk eredményeinek közzétételekor – fejtette ki Beòová a szerdai ülést megelőzően. Annak aktualitását természetesen a szlovákiai kettős gyilkosság ténye adja, de a máltai újságírónő tavaly októberi meggyilkolásának tapasztalata is erre sarkalja az EP-t, mutatott rá Beòová.

„Sajnos az európai országokban tevékeny újságírók is többféle kockázatnak és korlátozásnak lehetnek kitéve. Ez természetesen ellentétben áll a demokrácia alapvető értékeivel, amely kritikus hangvételű újságírás nélkül nem létezhet. Egyúttal érvényes, hogy az újságíróknak és a politikusoknak nem kell kölcsönösen kedvelniük egymást, viszont mindig tisztelettel kellene viseltetniük egymással szemben" – hangsúlyozta az EP-képviselőnő. „Az újságíróknak nem szabadna félniük. Bármely európai uniós tagállamnak képesnek kell lennie arra, hogy szavatolja biztonságos munkavégzésüket" – közölte Beòová.

Az EP szerdai ülése az EP-képviselők múlt heti ellenőrző útjára, illetve az abból következő jelentésre reflektál. „Abból az következik, hogy az európai intézmények is minden hatásköreikből fakadó törvényi eszközt megragadnak arra, hogy a vizsgálat függetlenségének fenntartása mellett elősegítsék ezen szörnyű tett elkövetőinek kézre kerítését, s majdani igazságos megbüntetését" – zárta mondandóját Monika Beòová.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.