2011. július 1., 18:02

Újságírót vádoltak meg Szlovákiában

POZSONY. Politikusok, magas rangú közéleti tisztségviselők nyernek személyiségi pereket sorozatosan, olykor nagy összegű nem vagyoni kártérítéssel megfűszerezve. Mindez mutatja: Szlovákia koránt sem Amerika.

Most a Sme szerkesztőjét, Zuzana Petkovát vádolta meg a nyomozóhatóság azzal, hogy megsértette a volt igazságügyi miniszter, jelenleg a Legfelsőbb Bíróság és az Igazságügyi Tanács elnöke, Štefan Harabin feleségének személyiségi jogait azzal, hogy 2010 októberében közzé tette, mekkora fizetést kap.

A vádirat benyújtását a SITA hírügynökségnek Petra Hrášková rendőrségi szóvivő és a Sme főszerkesztője is visszaigazolta.

Matúš Kostolný főszerkesztőt felháborította, hogy a nyomozóhatóság az újságíró ellen indított eljárást, holott a „személyi adatok nyilvánosságra hozataláért” a lapot, tehát annak kiadóját vagy a főszerkesztőjét kellene perelni, ha már mindenképpen perelni akarnak valakit, mert ők döntik el, hogy mi jelenik meg a lapban. „Szomorú, hogy már ide jutottunk” – kommentálta az esetet, s abban bízik, az igazságszolgáltatás további lépései nem fogják megengedni, hogy egy újságírót azért büntessenek meg, mert a munkáját végzi.

Štefan Harabin magánemberként tett büntetőjogi feljelentést felesége igazságügyi minisztériumból történt „törvénytelen elbocsátása és lejáratása miatt”, most viszont maga is „abszurdnak” nevezte, hogy mindezért egy újságíró ellen indul eljárás. Harabin szerint a büntetőjogi felelősség a történtekért a politikust, az igazságügyi minisztérium illetékes dolgozóját terheli, nem a szerkesztőt. Harabin szavaira az igazságügyi tárca nem kívánt reagálni, mert magát a beadványát is abszurdnak tartja.

A Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) szlovákiai fiókja viszont azonnal reagált a vádemelésre, s élesen tiltakozik a Sme újságírójának megvádolása ellen. „A Strasbourgi Emberjogi Bíróság ítélete szerint, ha egy újságíró a köz érdekében végzi munkáját, jogában áll azon személyek személyi adatainak közreadására, akikről ír” – fogalmaz az IPI elnöke, Pavol Múdry. Hozzáteszi: a szerző írásában arra akarta felhívni a figyelmet, a köztisztségviselő hatalommal való visszaélésének jele is lehet, ha saját feleségének aránytalan előnyöket biztosít. Az újságíró az ilyen írással közérdeket véd, szögezi le az IPI. Ha a végrehajtó hatalom és a bíróság, mely hatalmon van, úgy képzeli el a rendőrség, az ügyészség és a bíróság reformját és megtisztulását, hogy újra büntetni fogja azokat az újságírókat, akik lelepleznek valamit és a köz érdekeit védik, akkor Szlovákia rossz irányba indult, fogalmaz az IPI. A szervezet egyben felszólítja a belügyminisztert és az igazságügyi minisztert, hogy azonnali hatállyal vizsgáltassák felül az illetékes nyomozó eljárását, és tájékoztassák a közvéleményt az ellenőrzés eredményéről.

Az IPI tiltakozásához csatlakozott a periodikus sajtótermékek kiadóinak szövetsége is.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.