2017. február 11., 19:15

Újra versenyre kelne a köztévé vezérigazgatói posztjáért Václav Mika

POZSONY. Václav Mika, a közszolgálati Szlovák Rádió és Televízió vezérigazgatója ismét harcba száll a posztért.
201702110924160.MIKA_1-2.jpg

Václav Mika mindezt akkor jelentette be, amikor a kormánykoalíciós Szlovák Nemzeti Párt (SNS) azon dolgozik, hogy befolyást szerezzen a jelenleg Mika által vezetett közszolgálati Szlovák Rádión és Televízióban (RTVS). Mikát egyébként Marek Maïariè, a kormánykoalíciós Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) kulturális miniszterének embereként ismerik. A tárcavezető a koncessziós díj tervezett emelése kapcsán keveredett konfliktusba az Andrej Danko házelnök vezette kormányzó Szlovák Nemzeti Párttal (SNS), mert az SNS határozottan elutasítja az üzembentartási díj emelését.

Végleges döntésével azonban mindaddig várni kíván Mika, amíg a parlament kulturális és médiabizottsága nem ismerteti a pályázati versenykiírás feltételeit, másrészt indulását beosztottjai egyfajta informális támogatásához köti. Ezt a kérdést már a menedzsment több szintjén is megnyitotta, mondta, mivel jelöltségét egy csapat közös döntéseként kívánja prezentálni. „Feltételezem, hogy az RTVS vezetése részéről van irántam annyi bizalom, hogy megküzdhessek a vezérigazgatói posztért“ - mondta Václav Mika, aki a menedzsment különféle szintjein folytatott beszélgetéseken túl az ötéves vezetése alatti eredményekről képet nyújtó felmérést is figyelembe kívánja venni.

Az RTVS vezérigazgatóját 5 éves ciklusra választja a törvényhozás. Mika hivatali ideje augusztus elején jár le. A jelöltek kiválasztása a parlament szakbizottságának a feladata, amelynek legkésőbb 3 hónappal a hivatalban lévő vezérigazgató mandátumának lejárta előtt meg kell hirdetnie az új jelöltek jelentkezésére vonatkozó versenypályázatot. Az RTVS vezérigazgatójáról júniusi ülése alkalmával határoz a plénum.

Dušan Jarjabek (Smer-SD), a parlament kulturális és médiabizottsága elnökének elmondása szerint a folyamatot április elején kívánják elindítani. „Elkészült az egyes lépések menetrendje. Jelenleg főként technikai kérdések finomhangolása zajlik“ – mondta Jarjabek.

A jelöltek kötelező, nyilvános meghallgatására a törvényhozás egykori épületében kerül majd sor, ahonnan a parlament honlapján keresztül élőben közvetítik a nyilvános meghallgatást. Ezt követően a parlamenti képviselők kézhez kapják a vezérigazgató választással kapcsolatos teljes javaslatot. A vezérigazgató megválasztásához a titkos szavazáson jelenlévő képviselők abszolút többségére van szükség. Ha első körben nem születik döntés, akkor a második fordulóban a két legtöbb szavazatot kapott jelölt közül kerül ki az új vezérigazgató. A jelöltek számára nyilván a nemzetgazdasági átlagbér négyszeresének megfelelő, közel 3500 eurós vezérigazgatói fizetés is megfelelő motivációt jelent.

Václav Mika 2012 óta tölti be az RTVS vezérigazgatói posztját. Az akkori titkos szavazáson a 95 leadott voksból 74-et sikerült megszereznie. RTVS-es pályafutását megelőzően egy ideig a kereskedelmi Markíza televízió, valamint a szintén kommersz Express rádió vezérigazgatói posztját is betöltötte.

Már jó ideje folynak a spekulációk a sajtóban azzal kapcsolatban, hogy esetleg ki válhatja tisztségében Mikát. A lehetséges személyek között kerül említésre az egykori televíziós műsorvezető, jelenleg parlamenti képviselő Karol Farkašovský (SNS), aki egyebek mellett a jelöltállításért felelős parlamenti szakbizottság alelnöke is.

Az indulók között emlegetik a kereskedelmi Markíza televízió volt igazgatóját, Zuzana apákovát is, akinek a nevét a szlovák uniós elnökség állítólagosan túlárazott logójával kapcsolatosan is ragozta a sajtó. apáková ezen felül a külügyi tárca sajtóügyeket érintő tanácsosaként is tevékenykedett, ahova a nyilvánosságra hozott információk szerint Robert Fico kormányfő helyezte. apáková ezt az információt nem erősítette meg, bár azt elismerte, hogy Ficót ismeri.

A vezérigazgató választás lehetséges meglepetéseként emlegetik a korábban kétszer is sikertelenül pályázó, a legutóbbi, 2012-es választás alkalmával a képviselőktől mindössze 2 voksot kapó Jaroslav Rezníket, a TASR hírügynökség jelenlegi vezetőjét.

Megosztás