2011. március 2., 11:18

Újra szobra lehet Mária Teréziának Pozsonyban

POZSONY, BUDAPEST. Az 1921-ben lerombolt Mária Terézia-szobor hű másának felállítását kezdeményezte a Pozsonyi Városszépítő Egylet a szlovák fővárosban.
POZSONY, BUDAPEST. A Pozsonyi Városszépítő Egylet közadakozásból befolyt pénzből, valamint szponzori támogatásokból szeretné finanszírozni Mária Terézia márványszobrának elkészítését. Az elhelyezés részleteiről a városi képviselő-testület dönthet. A Habsburg uralkodónőt ábrázoló szobrot az eredeti műalkotás egykori helyén, a volt Koronázási emléktéren kívánják felállítani.
   A tér nevét az egykori Koronázási Dombról kapta, amelyről a megkoronázott magyar királyok a négy égtáj felé intve jelezték, megvédik országukat, érkezzen bárhonnan a támadás. A domb 1775-ben épült, az ország összes vármegyéjéből odaszállított földből, 39 999 forintnyi költséggel. Pozsony városi tanácsa 1870-ben úgy döntött, elbontatja a dombot
azzal a feltétellel, hogy helyére a koronázásokra emlékeztető emlékmű kerül majd. Fadrusz János terve, mely Mária Teréziát, és a vérüket felajánló magyar nemeseket ábrázolta, elnyerte a pályáztató bírák tetszését. A talapzaton a latin Vitam et sanguinem (Életünket és vérünket) felirat volt olvasható, utalva az 1741-es országgyűlésre, amikor a magyar rendek "életünkkel és vérünkkel" felkiáltással biztosították Mária Teréziát hűségükről. A carrarai márványból készült szobor 1897-es avatásáról számos korabeli lap, köztük a New York Times is beszámolt. Az emlékmű leleplezésénél jelen volt Ferenc József császár, Ferenc Ferdinánd főherceg, Stefánia főhercegné, Frigyes főherceg és a monarchia összes minisztere.

Az emlékművet 1921. októberében, mint a magyar fennhatóság szimbólumát szétverték. A Stefan Holèík régész tudomása szerint a darabokat pozsonyi szobrászok rendelkezésére bocsátották, hogy azokból új szobrokat faragjanak.
   A szoboregyüttes maradványait - a központi alak mellett álló két nemes fejét - testi épségüket kockáztatva, pozsonyi magyarok rejtegették, majd átcsempészték a csehszlovák-magyar határon. A torzók a Szépművészeti Múzeumba kerültek, a királynő megcsonkított arcát pedig a 32-es Mária Terézia gyalogezred budapesti emlékművének avatásán, 1933-ban a szobor talapzatán lévő párkányon helyezték el.

Az új szoborcsoport agyagmodellje már majdnem kész. Alkotója Martina Zimanová, a pozsonyi Képzőművészeti Főiskola tanára. Egy műanyag modell alapján pedig az olaszországi Carrarában faragják ki márványból az eredetivel megegyező alkotást.
   Az emlékmű elhelyezése több változást is elindítana Pozsony belvárosában. A néhai Koronázási emléktérnek, amely ma L'udovít Štúr nevét viseli, a kezdeményezők visszaadnák eredeti nevét. A teret díszítő Stúr-szoborcsoportot az egyik lehetséges megoldás szerint  a Szabadság téren található parkba helyezhetik át.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.