2017. november 6., 16:17

Újra befagyasztják a parlamenti képviselők fizetését

POZSONY. Jövőre ismét befagyasztják a parlamenti képviselők fizetését – állapodtak meg a koalíciós pártok, az Irány-Szociáldemkrácia, a Szlovák Nemzeti Párt és a Most-Híd vezetői.
201711061544460.fagy01.jpg

„Elsőként az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) állt elő a kezdeményezéssel 2008-ban, de ma sem látunk okot rá, hogy bármit is változtassunk rajta” – közölte a kormányhivatal szóvivője.

Jelenleg a parlamenti képviselők fizetése bruttó 1 961 euró, s ehhez jön még az átalánykiadások térítése. A Pozsony megyéből való honatyák havi 1 385 euró átalánydíjat kapnak, míg a vidékről beutazók 1 615 eurót. A Pozsony megyeiek tehát összesen 3 364 euró havi fizetést mondhatnak magukénak, míg a vidékiek 3 576 eurót. A házelnök és a parlament alelnökei, illetőleg a parlamenti bizottságok elnökei és alelnökei tisztségük ellátásáért további honoráriumban részesülnek. Ha a fizetéseket nem fagyasztották volna be, megközelítőleg ezer euróval nőtt volna a honatyák havi fizetése.

A törvényhozók fizetése továbbra is a 2011. évi szinten van. Amennyiben jövőre is be kívánják fagyasztani, úgy a honatyáknak a legközelebbi – ez évben az utolsó – parlamenti ülésen dönteniük kell róla. A döntéshozatalhoz szükség van a kormány ez irányú javaslatára, mely gyorsított eljárásban kérheti a javaslat elfogadását. A koalíció tavaly is hasonló eljáráshoz folyamodott.

Robert Fico kormányfő az elmúlt éven a konszolidációs intézkedések folytatásával érvelt. A fizetések befagyasztásától 3,5 millió euró megtakarítást remélt. Mint mondta, a bérek befagyasztása számára elvi kérdés. „2008-ban vezetettük be a bérek befagyasztását, 2017-ben ugyanezt kell tennünk” – jelentette ki egy évvel ezelőtt Fico.

Az ellenzék az elmúlt éven szeretett volna véget vetni a történetnek. Változást javasolt, melynek köszönhetően a képviselőknek nem kellett volna évente döntést hozni a fizetések befagyasztásáról, s a fizetések sem nőttek volna számottevően. A képviselők átalánykiadásai térítésének csökkentésével és megadóztatásával szerették volna elérni, de nem jártak sikerrel.

A képviselők fizetésének függvényében határozzák meg a köztársasági elnök, a kormánytagok, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) igazgatója, de például a gyermekügyi és a fogyatékosokkal foglalkozó biztos fizetését is.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.