Újra a kormány asztalán az emberi jogi stratégia
„Ha nem fogadjuk el, háromévi munkát dobunk a szemétkosárba. Van egy dokumentumunk, amelyért nem kell szégyenkeznünk. Szlovákiában nem lehet az élet szabályait módosítani, de ki lehet jelölni az irányt” – magyarázta a bizottság 19. ülésén az elnök.
A kormány emberi jogi tanácsa ugyan elfogadta a stratégiát, de a polgári kamara csak feltételekkel volt hajlandó megszavazni. Indoklását, illetve észrevételeit december 5-ig írásban is közli az elnökkel, melyeket csatolnak majd a kormány asztalára kerülő anyaghoz is. A stratégia legnagyobb hibája, hogy az állam felelősségére és az emberi jogok biztosítására kevés hangsúlyt fektet – vélekedik Petőcz Kálmán, a polgári kamara tagja. „A szöveg túlnyomó része úgy kezeli a kérdést, mintha az államon kívüli volna” – magyarázta. Šarlota Pufflerová sem ért teljesen egyet a stratégiával. „Megoldásra jutottunk, de azok nem valósultak meg. Más az eredmény, mint amilyet eredetileg akartunk. Fontos, hogy legyen egy ilyen stratégiánk, de nem jelenthetem ki teljes bizonyossággal azt, hogy támogatom” – nyilatkozta Pufflerová. A dokumentumnak számos alapvető, egymással ellentétes rendszerbeli hiányossága van – tette hozzá Ladislava Oravec rámutatva a szepsi rendőrrazzia ügyére, vagy a szükséghelyzettől szól törvényre.
A parlament alelnöke, Erika Jurinová sem elégedett a stratégiával. Azok művének tekinti, akik azt megalkották. Nem ért egyet azzal, hogy a dokumentum egy össztársadalmi párbeszéd végeredménye lenne. „Túl egyoldalú a stratégia. Nem kerültek bele azok a jogok, melyek már megvannak, csak nincsenek megfelelő módon érvényesítve, mint például a lelkiismeret és az élet védelme“ – magyarázta. A dokumentumot nem tartja kiegyensúlyozottnak, véleménye szerint a kormánynak az elfogadással nem kellene az idejét vesztegetnie.
Miroslav Lajèák bizottsági elnök szerint a megjegyzés etikátlan és inkorrekt. „Nem osztom a nézetet, de a véleményét fenntarthatja“ – reagált a megjegyzésre az elnök. A dokumentumot befejezettnek tekinti. A stratégia nem ideális dokumentum, de a lehető legjobb, mely Szlovákiában az emberi jogokkal kapcsolatban valaha is létezett - mondta a külügyminiszter.
Anton Martvoò bizottsági tag szerint „a stratégia konszenzuson kell, hogy alapuljon, s szerinte ez nagyrészt így is van. Jó kezdete ez egy új korszaknak”.
Szlovákia történetében az emberi jogok védelmének és támogatásának ez az első elfogadott dokumentuma. A dokumetum kidolgozói leszögezik, a küldetése: úgy erősíteni az emberi jogok védelmének és támogatásának ügyét, hogy alapelvei a köztudat és a politikai közélet természetes részévé váljanak. A stratégia feladatai között található az emberi jogok betartásának elemzése, védelmi rendszerek, mint például az ombudsman vagy a különféle civil szervezetek megerősítése, de az intolerancia valamennyi formájának megelőzésére és kizárására tett intézkedések is. 16 melléklettel rendelkezik, melyek többek között az idős emberek, az egészségileg károsodott személyek, a nők, az LGBTI személyek, a szegénység határán élők vagy a bevándorlók jogaival foglalkoznak.