2018. április 20., 13:12

Ismét lenyúlták az európai pénzeket

A Nemzeti Ellenőrzési Hivatal (NKÚ) legfrissebb jelentése szerint 26 esetben jelentős túlárazás történt a csatornahálózatok kiépítése közben. Az európai forrásokból finanszírozott projektek esetében gyakran a piaci ár tízszeresét is kifizették a kivitelezés során. A hivatal jelentéséből az is kiderül, hogy nagyon alacsony a csatornahálózatra rácsatlakozott háztartások száma, ami miatt az Európai Unió újabb szankciókkal büntetheti Szlovákiát.

csatornahálózat, kanalizáció
Fotó: TASR

Az ellenőrzés során megállapították, hogy „a csatornahálózat kiépítésében még jelentős tartalékok vannak, az európai alapokból történő források lehívása nagyon alacsony szinten van“.  A csatornahálózatra rácsatlakozott háztartások száma a csak tervezett mennyiség 50 százalékát éri el.

A leggyakoribb ok, ami miatt a lakosok nem kötik rá szennyvízelvezetésüket a csatornahálózatra éppen az, hogy a meglévő forrásokat nem biztosítják, ezért a lakosoknak a saját költségükön kellene a csatlakozást kiépíteni, ami nem kis kiadással jár. Ezért elsősorban az idősebb, és az alacsony jövedelemmel rendelkező lakossági csoport nem él a lehetőséggel

- állapították meg az ellenőrök.

A Nemzeti Ellenőrzési Hivatal ezért olyan intézkedéseket javasol, amelyek elősegítik a nagyobb hatékonyságot. Ilyenek például a részletfizetési lehetőség, valamint javasolják, hogy olyan árat határozzanak meg a szennyvíz esetében, amely alacsonyabb, mint az adott térségben a szennyvíz elszállítási díja. Mérlegelnék azt a lehetőséget is, hogy általánydíjat vezetnének be, amelyt attól függetlenül kellene befizetni, hogy az adott háztartás csatlakozott-e a szennyvízelvezető csatornarendszerre.
    
További hiányosságnak tartják azt, hogy a községi hivatalok nem ellenőrzik elég szigorúan az emésztőgödrök tartalmának szabályszerű, rendszeres elszállításának tényét és annak büntethetőségét. Ennek elmulasztása komolyan veszélyeztetheti  a talajvizeket és ivóvizeket. Ennek rendezését törvénymódosításokkal kellene rendezni – javasolják a jelentésben.

A Nemzeti Ellenőrzési Hivatal jelentése azt is megállapítja hogy Szlovákia nem teljesítette azon vállalását, hogy 2015. december végéig minden 2000 lélekszám feletti településen biztosítja a csatornahálózat teljes kiépítését. Ennek a kötelezettségvállalásnak további része volt a szennyvíz tisztítása, amelyet Szlovákia szintén nem teljesít, ami a környezetvédelmi terhelésen kívül az unió újabb szankcióit vonhatja maga után.


 A hivatal jelentése pozitívan értékeli azt, hogy a környezetvédelmi tárca végrehajtotta a vízgazdálkodási törvény módosítását, amelyben a jóváhagyott módosítások sok esetben azonosak a hivatal által javasolt változtatásokkal. Az új törvény 2018. március 15-től lépett érvénybe.  

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.