2015. január 30., 09:31

Újabb közvélemény-kutatás jósol érvénytelen népszavazást

POZSONY. Várhatóan Szlovákia lakosságának kevesebb mint 40 százaléka járul majd az urnák elé február 7-én, szombaton azzal a céllal, hogy a házassággal, a gyermekek örökbefogadásával és a szexuális neveléssel kapcsolatos kérdésekről szavazzon – derül ki a Focus közvélemény-kutató ügynökség felméréséből.
A Focus ügynökség a Sme napilap megbízásából készített közvélemény-kutatást január 21. és 26. között 1070 személy bevonásával. A megkérdezettek 35 százaléka vallotta, hogy valószínűleg elmegy szavazni. Ez alapján 3,1 százalékos statisztikai hibával számolva 32-38 százalékos részvételi arányra számít a Focus. A referendum érvényességéhez 50 százaléknál nagyobb részvételre van szükség – emlékeztet a Sme internetes portálja.

A felmérés résztvevőinek hozzávetőleg 35 százaléka válaszolta, hogy részt vesz a népszavazáson, ebből 18 százalék biztosan az urnák elé járul majd. Ellenben az emberek 40 százaléka vélhetően nem megy el szavazni, 21 százalékuk azt állította, hogy biztosan otthon marad.

Földrajzi szempontból a referendum legnagyobb támogatottságnak Eperjes megyében, legkisebbnek pedig Besztercebánya és Kassa megyében örvend. A felmérés eredményei szerint jellemzően a nők és a kisebb községekben élő nyugdíjasok, továbbá a népszavazást aktívan támogató Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és Szlovák Nemzeti Párt (SNS) hívei, valamint a legalább 1 500 eurós havi jövedelemmel rendelkezők járulnának majd az urnákhoz.

A férfiak, a kétkezi munkások, a diákok, a munkanélküliek, a 24 év alatti fiatalok – főleg a szinglik és az elváltak –, valamint a több mint 50 ezer lakosú településeken élők többsége vélhetően nem szavaz majd. A magyar nemzetiségű polgárok sem nagyon tervezik, hogy részt vesznek a népszavazáson. A közvélemény-kutatás eredményei alapján 27 százalékuk körében magas, 21 százalékuk esetében közepes, 52 százalékuknál pedig alacsony annak a valószínűsége, hogy az urnák elé járulnak.

Az ügynökség arra figyelmeztet, hogy az említett adatok január 26. óta némileg megváltozhattak, s az embereket befolyásolhatják az jelzett alacsony részvételről szóló információk is.

A referendum szervezői a hiányzó támogatottságot annál a 25 százalékos csoportnál kereshetik, amely tagjai még ugyan nem határoztak a részvételükről, de vélhetően elmennek majd szavazni. A legutóbbi két referendum előtti felmérések azonban nem igazolják ezt a tendenciát. „Nem gondolom, hogy ennek jelentős mértékben meg kellene változnia“ – szögezte le Martin Slosiarik, a Focus igazgatója.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.