Új eljárások segítik a halmozottan sérülteket
Többféle stimulációs eljárással ismerkedhettek meg a szülők pénteken, a Carissimi Nonprofit Alap konferenciáján, melynek szervezői a gyerekekről sem feledkeztek meg. Gyógypedagógusok közreműködésével tánc-, zene- és kézműves-terápiás foglalkozásokkal szórakoztatták őket.
A Carissimi jótékonysági alapot a Pozsonyi Kerületi Hivatal 2002 augusztusában jegyezte be. Fő célkitűzései közé tartozik a fogyatékos és egészségkárosodott gyermeket nevelő, főként magyar családok segítése súlyos gondjaik leküzdésében. A szülők és a pedagógusok munkáját szakirodalommal és előadások szervezésével is támogatják.
„A Carissimi idén ünnepli megalakulásának 10. évfordulóját, és ennek keretében tavasszal és ősszel is terveztünk egy- egy akciót. Szakmai fórumot tartunk szülőknek és szakembereknek, ahol főleg olyan területre fókuszáltunk, ami eddig nem igazán került előtérbe, vagyis, hogy a sérült fiatal megtanuljon beszélni” - mondta portálunknak Zupko Mária, a konferenciát szervező Carissimi igazgatótanácsának tagja. Szerinte ehhez adottak az előfeltételek, s a megfelelő eljárások alkalmazásával jelentős eredmények érhetőek el.
A bemutatott masszázs- és stimulációs eljárásokról szólva Zupko Mária kifejtette a konferencián ún. orofaciális stimulációt és a relaxmasszázst, illetve bazális stimulációt ismerhették meg a jelenlevők. "Ezek nagyon kemény szakszavak. Az orofaciális stimuláció a száj-és az arcizmok stimulációja terápiás eljárásokkal, a bazális stimuláció pedig az alapösztönöket, az alapreflexeket próbálja előidézni” - magyarázta.
"Ez olyan fogyatékosoknál jó, ahol problémák vannak a kommunikációval. Azt jelenti, hogy vagy valamilyen agykárosodás vagy megbetegedés következtében a fogyatékosnak az arcizmai nem mozognak, az álla nem működik rendesen, akkor ezeket a masszázs segítségével fel lehet oldani, és lehet nagyon jól segíteni úgy a beszédben, mint az evésnél, ivásnál" - tudtuk meg Maòka Veronika gyógypedagógustól.
Az alapítvány anyagi támogatással is próbálja segíteni a rászorulókat. A szülők is elismerően nyilatkoznak a Carissimi munkájáról, hiszen az anyagi támogatás mellett erkölcsi támaszt is kapnak a családok.
"Egyes tagjaink már kaptak tőlük anyagi támogatást is, gyógyszervételre, vagy például együtt szerveztük Dunaszerdahelyen a Fogadd el, fogadj el! programot a tavalyi évben. Én azt gondolom, hogy sokkal fontosabb, hogy láthatóvá tegyünk egy problémát és ebben egy nagyon nagy segítőnk. Galántai szervezetet, újvári magyar szervezetet egyaránt magába foglal, és ez nekünk nagyon jó, hogy a magyar lakta vidékek szervezeteit összehozza" - mondta Cséfalvay Ágnes, a Carissimi tagja.
A szülő levélben vagy e-mailben kérhet segítséget, melyben megindokolja kérését, emellett a gyermeke állapotáról szóló orvosi szakvéleményt is csatolnia kell. De természetesen a segíteni vágyók is támogathatják az alapot adójuk 2%-val, így hozzájárulhatnak a rászoruló családok segítéséhez.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ