2014. július 27., 10:33

Üdvözölne egy a területi autonómiával kapcsolatos ajánlatot Csáky Pál

POZSONY. Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártja európai parlamenti képviselője nem ért egyet azzal a módszerrel, ahogy az Európai Unió az őshonos kisebbségek jogaihoz viszonyul, és azzal sem ért egyet, hogy Szlovákiában a kisebbségek valamennyi ügye a kormány hatáskörébe tartozik. Üdvözölné az eddiginél több önkormányzati jogkör meglétét és a területi autonómiával kapcsolatos ajánlatot.
„A kisebbségek biztosan jobban éreznék magukat akkor, ha már elfogadták volna a kisebbségekről szóló törvényt, amit az SZK Alkotmánya előír. Azt húsz éven át nem sikerült elfogadni. Akkor is jobban éreznék magukat, ha lehetőségük lenne az önkormányzati formák érvényesítésére. Ha nem létezne a jelenlegi modell, amely engem a 19. századra emlékeztet: ez azt jelenti, hogy a kormány dönt a kisebbségek valamennyi ügyéről“ – jelentette ki Csáky a Teraz.sk-nak. Arra a kérdésre, hogy a magyar kisebbségek által lakott térségekben azonosul-e az esetleges területi autonómia gondolatával, igennel válaszolt. „Ha érkezik ilyen ajánlat, akkor egyetértek majd azzal“ – szögezte le röviden.

Az autonómia formáiról korábban a Most – Híd vegyespárt elnöke, Bugár Béla is szólt, ő azonban nem hiányolja a területi autonómiát. „Azt elutasítottuk. A területi autonómiáról itt mások beszélnek. Mi azt mondtuk el, hogy a Szlovákiában élő magyarok miként maradhatnának meg, és fejlődhetnének. Ehhez iskolákra, nyelvre és saját kultúránk fejlesztésére van szükség. Ezt tettük az asztalra“ – nyilatkozta a TASR-nek egy még 2013. december 28-án adott interjújában.

Csáky Pál az Európai Parlamentben az emberi jogok kérdésének is figyelmet akar szentelni, speciálisana az olyan őshonos kisebbségek problémakörével kapcsolatban, amilyen a szlovákiai magyar kisebbség is. „Az Európai Unió nagy örömmel foglalkozik az Európai Unión kívüli emberi és kisebbségi jogokkal. De nekünk az EU keretében is nagy problémáink vannak“ – hangsúlyozta az EP-képviselő. „Itt van az emberi jogok betartásának problémaköre, az azok betartásával kapcsolatos problémakör az igazságügy területén, s itt van az őshonos kisebbségek problémájával való nem törődés problematikája, amelyek az európai sokféleség és kulturális sokszínűség részét képezik“ – magyarázta Csáky.

„Az EU-nak ezzel a témával is foglalkoznia kellene. Az ezen kisebbségekhez tartozó polgárok - s 50 millió ilyen polgárról beszélünk - sokkal jobban éreznék magukat egy ilyen unióban“ – zárta tájékoztatását a felvidéki magyar párt EP-képviselője.
Megosztás