2012. szeptember 1., 16:23

Tüntettek a kettős állampolgárságért Kassán

KASSA. Kettős állampolgárságuktól megfosztott magyarok is részt vettek a Kassán lezajlott tüntetésen. Az alkotmánymenet Kassai Gyula reformátos lelkész áldása után a Szent Erzsébet Dómtól a Fő utcán át az Alkotmánybíróság elé vonult.

„Akarata ellenére senki nem fosztható meg a szlovák állampolgárságától” – ez a felirat szerepelt szlovákul és magyarul azon a nagyméretű transzparensen, amely mögött mintegy ötszáz tüntető vonult ma Kassa Fő utcáján az Alkotmánybíróság irányába. 

Nem hiányzott a felvonulók közül az állampolgárságától elsők között megfosztott rimaszombati Tamás Ilonka néni sem, aki a közelmúltban töltötte be századik életévét. "Akire a sors ilyen nemzetiségi érzést ültetett, annak itt a helye ma" - mondta portálunknak.

Ilonka néni nemrég veszítette el lányát, a szlovák állampolgárságától ugyancsak megfosztott Tamás Anikót, aki augusztus 3-án 67 éves korában váratlanul elhunyt. Halála kapcsán Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke azt mondta: megkerülhetetlen a szlovák állam felelőssége, mivel a tragédiához Tamás Anikó magyar állampolgárság miatti zaklatása vezetett.

Lomnici Zoltán, aki hét szlovák állampolgárságától megfosztott magyart képvisel a strasbourgi emberi jogi bíróság előtt, a kassai tüntetésen portálunknak elmondta: egyelőre nem kaptak választ a beadványukra.

 

Az Alkotmánybíróság épülete előtt szlovákul és magyarul elhangzott beszédekben a felszólalók kiemelték: szeretnék, ha az Alkotmánybíróság mielőbb napirendre tűzné és semmisnek nyilvánítaná az állampolgársági törvény 2010-ben elfogadott módosítását, amely lehetővé teszi, hogy a kettős állampolgárokat megfosszák szlovák állampolgárságuktól.

"Engem töröltek a lévai lakosok küzül,  tehát én egy fiktív személyként élek ott, idegenként. Ahhoz, hogy engem figyelembe vegyenek, be kelenne jelentkeznem az idegenrendészeten" -összegezte helyzetét Dolník Erzsébet.

"Milyen ország az, amely tisztes polgárokat foszt meg lakcímüktől, alkotmányos jogaiktól es földönfutóvá teszi őket egyetlen tollvonással?" - hangoztatta beszédében Boldoghy Olvivér. A szlovák állampolgárságától megfosztott színész-vállalkozó a Hírek.sk-nak kifejtette: követik azt az irányt, amely véleményük szerint elvezet ahhoz, hogy az Alkotmánybíróság foglakozzon az üggyel, "és kimondja, hogy nekünk van igazunk".

A békés tüntetésen felolvasták a Magyar Emberi Jogok Alapítvány, az Amerikai Magyar Koalíció és New York állam volt kormányzója, George Pataki levelét, melyben az 1,4 milliós amerikai magyar közösség számos tagjával együtt tiltakoznak a jogsértés ellen.

"Mi, amerikai magyarok hisszük, hogy bármely etnikai csoportba tartozó egyénnek biztosítani kell a lehetőséget, hogy akár kettős állampolgárság révén is kötődjön ahhoz az országhoz, amelyhez kulturálisan tartozik. Emiatt semmiféle diszkrimináció nem érheti. Teljesen természetes és jogos a szlovákiai magyarok azon kívánsága, hogy felvegyék a magyar állampolgárságot. Az amerikaiak abban hisznek, hogy a kisebbségek erős kapcsolata az anyaországgal nem gyengíti, hanem gazdagítja a társadalom egészét. Nincs ésszerű indok arra, hogy a szlovák-magyar kettős állampolgárságot hazafiatlannak, fenyegetőnek vagy megosztónak bélyegezzék, – kivált két olyan szomszédos ország esetében, amelyek a NATO-ban, az Európai Unióban és számos egyéb fórumon egymás szövetségesei. Az állampolgári hűség büntetéssel és korlátozásokkal való kierőszakolása elfogadhatatlan. A zaklató szellemiségű törvényből eredő indulatok visszafordíthatatlan károkat okoznak.

Ma, a Szlovák Alkotmány Napján arra szólítjuk fel a szlovák Alkotmánybíróságot, hogy érvénytelenítse ezt az antidemokratikus törvényt, és akadályozza meg a kormányt a végrehajtásában – az Alkotmány szövegének megfelelően. Szorgalmazzuk, hogy a szlovák kormány a jövőben helyezze előtérbe a tisztelet, az elfogadás, az etnikai sokszínűség és a regionális stabilitás értékeit, és biztosítsa, hogy minden szlovák állampolgár egyenlő bánásmódban részesüljön a szülőhazájában" - fogalmaznak a levél szerzői.

  

A tüntetés szervezői reményüket fejezték ki, hogy a megmozdulásnak lesz foganatja. "Voltak itt kassaiak, jöttek támogatók Rimaszombatból, Királyhelmecről, Komáromból, Léváról, Gútáról. Természetesen itt voltak azok is, akik a magyar állampolgárság felvétele miatt elvesztették a szlovákot" - mondta a tüntetés után a szlovák állampolgárságától ugyancsak megfosztott Gubík László, a VIA NOVA ICS elnöke. A kettős állampolgárság intézményét szorgalmazó munkacsoport tagja reméli, hogy nem lesz szükség további felvonulásokra, hogy "győz a jogállam és a jogbiztonság".

Gubík úgy véli, ez nem csak a Szlovákiában élő magyarság ügye, hanem az egész társadalmat érinti. "Szlovákia a hasonló döntésekkel elszigetelődik Európától, mivel kidobja, kihúzza jogi kötelékéből saját állampolgárait, akik egész életükben itt éltek, fizették az adót és dolgoztak. Ezt nagyon szomorúnak tartom" - fűzte hozzá. 

"Az alkotmánymenet legfőbb üzenete az volt, hogy bármit is mondjon a szlovák hatalom, mi nem adjuk fel" - mondta az MTI-nek a megmozdulás után Berényi József a Magyar Koalíció Pártjának elnöke. Hozzátette: a magyar állampolgárságuk miatt meghurcolt felvidéki magyarok semmivel sem érdemelték ki a szlovák állam ilyen bánásmódját, hiszen csak alkotmányos jogaikkal szeretnének élni, amikor meg akarják tartani szlovák állampolgárságukat azután is, hogy felvették a magyar állampolgárságot, egy olyan ország állampolgárságát, amelyet Szlovákiához jószomszédi szerződés köt. "Ezekkel az emberekkel úgy bánnak mint a bűnözőkkel" - mutatott rá az MKP politikusa.

Egyelőre nem tudni, mikor foglalkozik az Alkotmánybíróság  azzal az indítvánnyal, melyben az ominózus jogszabály hatályon kívül helyezését kérte a parlamenti képviselők egy csoportja. Anna Panèurová, az Alkotmánybíróság szóvivője portálunkkal közölte: a taláros testületben az előterjesztő bíró már dolgozik a plénum döntéséhez szükséges anyagok előkészítésén. Hogy mikor várható döntés az ügyben, a szóvivő nem tudta megmondani.

Júliusban az Alkotmánybíróság elutasította annak az előzetes intézkedésnek a jóváhagyását, amelynek alapján felfüggeszthették volna az állampolgárság elvesztésére vonatkozó rendelkezések hatályát arra az időre, amíg a plénum döntést nem hoz arról, hogy a jogszabály összeegyeztethető-e a szlovák alkotmánnyal.

frissítve

KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.