Törvényileg tiltaná az uránbányászatot az SDKÚ-DS
Az alkotmány minden polgár számára szavatolja a kedvező életkörnyezethez, az egészség védelméhez való jogot – mutatnak rá az ellenzéki honatyák. „Ezek a jogok veszélybe kerülhetnek, ha a bányatársaságok az érintett területeken élők ellenállása dacára is megkezdik az uránbányászatot. A leginkább érintett területek Trencsén és Kassa megyében lennének” – fejtették ki.
A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) képviselői szerint több dologgal is indokolható az uránbányászat elutasítása. Elsősorban az érintett térségekben élők egészségére kifejtett káros hatásokra mutattak rá, például a daganatos megbetegedések számának emelkedésére, a nők terméketlenségének gyakoribb előfordulása, továbbá az újszülöttek születési rendellenességeire. Emellett a környezet pusztulására is figyelmeztettek, mivel az alacsony érctartalom miatt hatalmas mennyiségű földet kell kibányászni, tehát hatalmas meddőhányók jönnek létre.
A meddő és az üledék szintén radioaktív, emellett olyan mérgező anyagokat is tartalmaz, mint az arzén, az ólom és más nehézfémek” – jegyezték meg hozzátéve: egy ilyen terület későbbi rendezése rendkívül költséges.
Ivan Štefanec és Viliam Novotný szerint további veszélyt jelent, hogy a talajvíz is megfertőződhet. AZ egyik tervezett lerakóhely, Epres-tető (Jahodná) két víztározó, illetve a Csermely-patak vízgyűjtő területén található. Emellett a tervezett uránbányászatnak a turizmusra is negatív hatása lenne. „Ki akarna egy uránbánya közelében üdülni?“ – teszik fel a kérdést az SDKÚ-DS képviselői.
A parlament májusi ülésén foglalkozik majd az indítvánnyal.