Törvény írja elő a hulladékgyűjtő udvarok létesítését
A hulladékgyűjtő udvar több szempontból is előnyös, hiszen környezetkímélő, és akár mérsékelheti a szemételszállítás díját. Dunaszerdahely önkormányzata 2010-ben kezdett az udvar megépítésével foglalkozni, s azt a pódafai úton, városi telken akarta kialakítani. A szomszédos Pódafa önkormányzata azonban beperelte a dunaszerdahelyit, mert állításuk szerint a kiszemelt terület a községé.
Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere portálunknak elmondta, hogy ez elsőfokú bíróság, illetve az egykori Nagyszombati Körzeti Hivatal is a városnak adott igazat, nem a szomszéd községnek. „Bízunk abban, hogy másodfokon a kerületi bíróság mihamarabb lezárja ezt az ügyet, és akkor valóban minden akadály elhárul” – tette hozzá.
A dunaszerdahelyi képviselőtestület frakcióvezetője szerint a városvezetést az idő sürgeti a kérdésben. „2014-ig adtak időt ezeknek a gyűjtőudvaroknak a létrehozására. Ezután már nyilvánvalóan nem lesz ennek a kialakítására támogatás. Tehát ha a város nem lép ebben nagyon gyorsan, akkor elesik a támogatás lehetőségétől, és a jövőben büntetést is fog fizetni” – fejtette ki Ravasz Marián.
A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása tárgyal a környezetvédelmi minisztériummal a kérdésben. Bereck Oszkár, a társulás tanácstagja cáfolja, hogy a településeket büntetés fenyegetné, mert a törvény jelenleg nem definiálja a gyűjtőudvar fogalmát. A települések, ha 2014 után létesítenek gyűjtőudvart, akkor sem esnek el az uniós támogatástól, mert a 2014-2020 közötti programozási időszakban is pályázhatnak uniós forrásokra – mutatott rá.
Szlovákiában jelenleg a települések harmadának van gyűjtőudvara. Bős önkormányzata még csak tervezi egy ilyen létrehozását. Már kiválasztották a helyszínt, jelenleg a projekt előkészítése folyik.
Somorján már 2006 óta működik hulladékgyűjtő udvar. A létesítéséhez szükséges pénz nagy részét a város a környezetvédelmi alapból nyerte el. Korábban több gyűjtőpont volt a városban, viszont nem volt szelektív hulladékgyűjtés.
Az átfogó hulladékgazdálkodási reformon jelenleg a környezetvédelmi minisztérium szakmai munkacsoportja dolgozik, amely a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásával is egyeztetést folytat. Az új hulladékgazdálkodási törvény a tervek szerint 2015-től lép hatályba.
(A témáról összeállítást láthatnak majd a Felvidéki Híradóban.)