Történész: a csehek azt gondolták, Meèiar nélkül könnyebben bejutnak az EU-ba és a NATO-ba

„Ami a cseheket illeti, néhányan azt gondolták, Szlovákia – de főleg Meèiar – nélkül gyorsabban megy majd az Európa Unióba és a NATO-ba való betagozódás” – nyilatkozta Rychlík a Cseh és Szlovák Föderatív Köztársaság (ÈSFR) megszűnése, illetőleg a Szlovák Köztársaság és a Cseh Köztársaság megalakulása 25. évfordulója kapcsán.
„Csupán néhányan tartottak attól, hogy egy olyan kicsi ország, mint a Cseh Köztársaság, vajon nem válik-e túlságosan függővé az egyesült Németországtól” – világított rá nyugati szomszédunk akkori helyzetére Jan Rychlík, a modern cseh és szlovák történelemre szakosodott történész.
A Morva folyó másik partján ugyanis teljesen másak voltak az elképzelések. „A lakosság bizonyos részének az volt az illúziója, hogy az önálló Szlovákia lesz a keleti Svájc, de a szlovákok közül néhányan félve tekintettek Magyarország felé, később pedig a meèiari politikára, ami gátolta Szlovákia euroatlanti struktúrába való integrációját” – hangsúlyozta a történész.
Csehszlovákia feloszlását követően a viszonyok már nem voltak annyira intenzívek. „Korrektek voltak – amit értékelni kell –, bár nem valami szívélyesek. Igazán barátivá csupán a pozsonyi és prágai vezető garnitúra cseréjét követően váltak, tehát Dzurinda és Zeman kormányának hatalomra kerülése után” – magyarázta a történész.
A prágai Károly Egyetem Filozófiai Tanszéke mellett működő Cseh Történeti Intézet professzora kijelentette, bizonyára jelenleg is vannak olyan országok, melyek példát vehetnének a két ország bársonyos forradalom utáni különválásáról. „Cseh-Szlovákia példája mutatja, ha van jóakarat, az országot békés úton is fel lehet osztani, s a kölcsönös jó viszonyt a különválást követően is fenn lehet tartani” – szögezte le.