2015. szeptember 29., 17:35

Tömeges felmondásra készülnek az egészségügyi dolgozók

POZSONY. A közelgő parlamenti választások előtt Szlovákia újra szembesülhet az egészségügyi dolgozók tömeges felmondásával. Míg az előző választások előtt az orvosok érték el ily módon fizetésük módosítását, most az egészségügyi dolgozók elégedetlenkednek. A közel 60 ezer embert képviselő szervezetek jelezték: megkezdik a felmondásra kész egészségügyi dolgozók aláírt nyilatkozatainak begyűjtését. Terveikről szerdán nyújtanak további információkat.
201509291634320.3-73a99deebf9ed30ab30758854f3a4b52ce24b733.jpg

A nyilatkozat öt követelményt tartalmaz. Az egészségügyi dolgozók ily módon szeretnék elérni az egészségügyi létesítmények megfelelő finanszírozását, az egészségügy dolgozói bérének törvény általi, a munkaadó típusától független szabályozását, a szülési- vagy betegszabadság szakmai gyakorlatba való beszámítását, az egészségügyi intézményrendszerben a nővérek és szülészeti asszisztensek számának, fizetésének emelését, valamint a ledolgozott éveknek a figyelembe vételét.

A nyilatkozat, mellyel az egészségügyi szervezetek a munkavállalókat kívánják megszólítani, az alábbiakat tartalmazza: „Én, alulírott egészségügyi dolgozó, a szlovákiai kórházak egyikének alkalmazottja, ezúton kijelentem, jelen kórházzal kész vagyok felbontani munkaviszonyomat abban az esetben, ha az alábbi követelmények nem lesznek teljesítve, vagy legalább nem történnek alapvető lépések teljesítésük érdekében“.

Hasonló tömeges felmondás legutóbb 2011-ben rázta meg Szlovákia egészségügyi rendszerét. Akkor 1200 kórházi orvos felmondása szükségállapot bevezetését eredményezte. Az akcióba eredendően 2400 orvos kapcsolódott be, végül a felmondáshoz nagyjából a fele, 1200 ragaszkodott. Az egészségügyi dolgozók akkori négy követelményük elutasítása miatt radikális megoldáshoz folyamodtak. Követelték a Munkatörvénykönyv betartását, a rendszer kiegészítő finanszírozásának biztosítását, magasabb fizetéseket, az állami kórházak részvénytársasággá való átalakításának leállítását.

Az állam a tiltakozást követően módosította az egészségügyi dolgozók kötelességét vészhelyzetben. Eszerint azokat, akik a vészhelyzet kihirdetését követően elutasítják a munka felvételét, büntetés sújtja. „Minden egyes munkavállalónak joga felmondást benyújtani, emiatt semmiképpen sem lehet büntetni. Ám, ha vészhelyzet áll fenn, az egészségügyi dolgozóknak eleget kell tenniük az illetékes szervek által megszabott, az egészségügyi ellátás biztosításával kapcsolatos kötelességeiknek“ – magyarázta Peter Kováè orvos, a büntetőjog docense. Ellenkező esetben két év börtön, vagy 3 300 euró büntetés szabható ki rájuk – mondta Kováè.

A Health Policy Institute vezetője, Tomáš Szalay egészségpolitikai szakember nem gondolja, hogy az egészségügyi dolgozók tömeges felmondása sikerrel járhat. "Az elszántság az egészségügyi dolgozók esetében jóval kisebb, mint az orvosoknál volt. Ennek oka, hogy az orvosok könnyebben el tudnak helyezkedni" - véli Szalay. A kéréseiket is abszurdnak tartja. Azon kívül, hogy szerinte erre anyagi fedezet sincs, nem nevezhető általános bérrendezésnek sem. Szalay azt mondja, hogy az ötpontos követelés nem hat majd ösztönzőleg az egészségügyi dolgozókra, és főképp nem jelent megoldást a jobb ellátásra. 

Más véleményen van az orvosi kamara vezetője, Marian Kollár, aki korábban -  2011-ben is, az orvosok tömeges felmondása idején -  az orvosok szakszervezetének az élén állt.  "Egyetértünk azzal, hogy a hazai egészségügy megérett a változásra, és más rendszer szerint kellene működnie" - mondta Kollár, hozzátéve, hogy az egészségügyi dolgozók követelését legitimnek tartja. Nyilatkozata végén azzal a tanáccsal fordult az egészségügyi dolgozókhoz, hogy sikeresek csak akkor lehetnek, ha egységesek lesznek.
 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.