2014. május 27., 16:13

Tokár: előrelépést jelentene a kisebbségi kormánybiztos régóta halogatott kinevezése

POZSONY. Tokár Géza, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője levélben fordult Miroslav Lajèák külügyminiszterhez, a kormány emberi jogi tanácsának elnökéhez a sok hiányosságot tartalmazó kisebbségi jelentéssel kapcsolatban. A kormány - a kiadott program szerint - szerdán tárgyalja a sokat vitatott jelentést.

A kormány emberi jogi, kisebbségi és nemi egyenlőségi tanácsa múlt szerdán tudomásul vette a kisebbségek 2013-as helyzetéről szóló jelentést, amelyet Mária Jedlièková megbízott kisebbségügyi kormánybiztos hivatala készített. A sok hiányosságot tartalmazó jelentés most már a kormány elé kerülhet.

Tokár Géza, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője portálunknak elmondta: múlt héten levelet küldött Miroslav Lajèák külügyminiszternek, az emberi jogi tanács elnökének. A levél tartalmáról már több „kerekasztalos“ egyeztetésen is szó esett – tette hozzá.

„Szükség volt egy világos álláspont megfogalmazására, hogy a szlovákiai magyarok jelöltjei ősz óta miért nem vesznek részt a kisebbségi bizottság munkájában, továbbá mi a véleményünk arról a kisebbségi jelentésről, amit a bizottság elfogadott. Minél érthetőbben akarunk kommunikálni azon szereplők felé, akik közvetlenül nem részesei a folyamatoknak, illetve nem látnak bele abba, hogy mit miért csinálunk. Levelünkben összegeztük azt, hogy ebben a pillanatban a kisebbségi bizottság nem látja el jól a munkáját, működésképtelen, nem számít a kisebbségek véleménye, s ezáltal a kisebbségi jelentés nem is tükrözi a valós állapotokat“ – magyarázta Tokár Géza.

Azt is elmondta, hogy tudomása szerint a levelet Lajèák felolvasta az emberi jogi tanács ülésén, s állítólag annak nem volt negatív fogadtatása, mégis kiszámíthatatlan a folytatás. Az ügyben mindenképpen előrelépést jelentene a kisebbségi kormánybiztos régóta halogatott kinevezése.

„A külügyminiszter saját bevallása szerint mindenképpen szeretne megoldást találni a kisebbségi bizottság működésére, rendezné a kialakult helyzetet. Kérdés, hogy mennyire komoly szándékról van szó, és valójában mire is terjed ki a hatásköre. A legnagyobb problémát még mindig az jelenti, hogy nincs kinevezve kisebbségi kormánybiztos. Véleményem szerint még egy darabig ki sem fog derülni az, hogy ki is áll majd a kormánybiztosi hivatal élén. Többször is szó esett arról, hogy végre lesz kormánybiztos, ám folyamatosan későbbre tolódott az időpont. Nem hinném, hogy készpénznek kellene venni az efféle ígéreteket. Hiszen már tavaly kora ősszel is szó volt arról, hogy szeptemberben biztos lesz kormánybiztos, aztán az időpontot kitolták az év végéig, most pedig június végéig, eddig azonban ez ügyben nem történt semmi. Korábban felröppent a hír, hogy esetleg Mária Jedlièková megbízott kormánybiztost neveznék ki. Amennyire az információim pontosak, jelenleg inkább úgy tűnik, hogy mégsem Jedlièková lesz a kormánybiztos. A külügyminiszter véleménye nem ilyen irányba mutat, inkább más megoldás várható. Nagyon zavaros ez a helyzet, így azt még nem lehet tudni, hogy ha nem Jedlièková, akkor ki is ül majd a kormánybiztosi székbe. Az emberi jogi tanács ülésén állítólag úgy tűnt, mintha Jedlièková pozíciója kissé megingott volna, illetve nem biztos, hogy minderről neki ugyanolyan elképzelései voltak, mint a külügyminiszternek” – fejtette ki a Kerekasztal szóvivője hozzátéve: az az érzése, hogy Jedlièkovát nem nevezik ki kormánybiztosnak, vagy ha mégis, akkor nem túl gyorsan.

Az előzetes tervek szerint a szerdai kormányülésen kellene foglalkozni a kisebbségi bizottság által korábban megkérdőjelezhető módon elfogadott kisebbségi jelentéssel. A bizottság öt magyar tagja ugyanis a saját szavazati joga tavaly őszi csökkentése óta nem vett részt az üléseken, tehát ott nem is véleményezte a dokumentumot. Az anyag előterjesztői azonban azt sem írták bele a jelentésbe, hogy a hazai kisebbségek több mint kétharmadát képviselő tagok távolmaradtak és nem közölték a dokumentummal kapcsolatos álláspontjukat.

„Nem győzöm ismételni, hogy ez a jelentés nem tükrözi a valós állapotot. Egy normális jelentésnek ugyanis az lenne a célja, hogy megfogalmazza a problémákat, továbbá rámutasson arra, hogy hol kellene változtatni a dolgokon. Esetleg még valamilyen arra vonatkozó tervet is kitűzzön, hogy akkor mi minden fog történni, ki a kompetens személy, mit tesznek majd, hogyan fognak előrelépést elérni stb. Ehhez képest ebben a kisebbségi jelentésben semmi ilyesmi, egyetlen ajánlás sincs. Ez csak egy nagyon száraz összefoglalása a jogállapotoknak, abból a problémák és a konfliktusok teljesen hiányoznak. Tehát egy laikus olvasó számára úgy tűnik, mintha e téren, a kisebbségekkel kapcsolatban minden rendben lenne Szlovákiában. Hiányzik azonban a konkrét terv, a koncepció. Szerintem ezt az iratot nem lehet kisebbségi jelentésnek nevezni, azt csak a kormány hívja így“ – hangsúlyozta Tokár Géza.

Végül az elmondottakhoz hozzáfűzte, hogy a Kerekasztal árnyékjelentésének kidolgozása még mindig folyamatban van. „Múlt héten pár napig egy nyelvi jogokkal foglalkozó külföldi konferencián vettem részt. Hazatérésem óta azonban ismét nagy figyelmet szentelek az árnyékjelentés elkészítésének. A kollégáimmal együtt azon dolgozunk, hogy mielőbb a kezünkben legyen ez a konkrét dokumentum, ezzel kapcsolatos pontos időpontot azonban még nem tudok mondani“ – zárta tájékoztatását.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.