2018. március 2., 21:00

Több városban ezrek emlékeztek a meggyilkolt újságíróra és élettársára

POZSONY. Több szlovákiai városban tartottak előre meghirdetett gyászmeneteket a meggyilkolt újságíró, Ján Kuciak és élettársa, Martina Kušnírová emlékére pénteken. A pozsonyi felvonuláson, amely a legnagyobb volt, több ezren vettek részt.
201803021956190.DSC_0332.JPG
Galéria
+3 kép a galériában

A meggyilkolt újságíró két ismerőse által bejelentett és különböző  szervezetek által is támogatott pozsonyi rendezvény résztvevői az óvárosi Hviezdoslav téren gyülekeztek, majd a város központján át a kormánypalota elé vonultak. Az apolitikusnak meghirdetett gyászmeneten döntő többségében főiskolás korú fiatalok vettek részt, néhányan transzparenseket vittek, ezek közül többnek a szövege az olasz maffiával hozta összefüggésbe a szlovák miniszterelnököt és a kormányt, utalva a meggyilkolt újságíró utolsó cikkére, amelyben Kuciak a kalábriai 'ndrangheta maffiához állítólag közel álló személyek feltételezett szlovákiai politikai kötődéseiről írt.


A rendezvény hivatalos része a kormánypalota előtt a rendkívüli hidegben mintegy fél óráig tartott. Felszólalt és a tragédia áldozatai előtti főhajtásra  szólított fel  Andrej Kiska államfő, továbbá több, elsősorban liberális pozsonyi lapot képviselő  újságíró, akik a "demokrácia fenyegetettségére" és a "korrupcióra"  figyelmeztettek.

Pénteken az utcán kívül a politika színpadán is tovább folytatódott az a hatóságok szerinti "nyomásgyakorlás", amelyet  a  vélhetően tényfeltáró munkájával összefüggésben meggyilkolt újságíró halála után indított meg Robert Fico kormánya ellen annak politikai ellenzéke. Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke állítólagos "állami maffiakapcsolatokra" hivatkozva pénteken a kormánykoalícióból való kilépésre szólította fel a koalíció több politikusát.  Párttársa, Lucia Ïuriš Nicholsonová pedig az olasz maffiához állítólag közel álló személyek támogatásával vádolta meg a földművelésügyi minisztert, Gabriela Mateènát.

Bár az ellenzék és a sajtó továbbra is egyértelműen az úgynevezett "olasz szálat" - vagyis a kalábriai 'ndrangheta maffiához állítólag közel álló, Szlovákiában letelepedett személyek tevékenységét -  véli Kuciak és barátnője meggyilkolásának  hátterében,  az utóbbi két napban eltérő vélemények is napvilágot láttak. Az első ilyen vélemény Radovan Brániké volt, aki a téma szakértőjeként az aktuality.cz hírportálnak azt mondta: meggyőződése, hogy nincs összefüggés az olasz maffia ügye és Kuciak meggyilkolása között. Bránik ezt az állítását azzal indokolta, hogy a Ján Kuciak utolsó - halála után megjelentetett - írásában szereplő adatok egy része már évek óta ismert volt, s ezért nem látja értelmét, hogy valaki emiatt rendelt volna meg egy "drága és logisztikailag igényes gyilkosságot",  ráadásul úgy, hogy közben még egy ember meghaljon.

Az újságíró meggyilkolásának lehetséges indítékaival kapcsolatban a fősodrú szlovákiai sajtóban állítottaktól eltérő véleményt fogalmazott meg pénteken a hlavnespravy.sk  konzervatív hírportál által idézett biztonsági elemző, Milan Žitny is, aki azt mondta: bár jelenleg még nem bizonyított, hogy "kinek használt" Kuciak meggyilkolása, az biztos, hogy - mint  fogalmazott -  a tragédiát az ellenzék maximálisan kihasználja arra célra, hogy megdöntse a kormányt és előrehozott választásokat írasson ki. Žitny szerint emiatt nem zárható ki,  hogy a gyilkosság hátterében az állam destabilizálását célzó érdek állt.

Az ügyről hasonlóképpen vélekedett Igor Cibula a szlovák titkosszolgálat (SIS) volt igazgatója is, aki azt mondta: Ján Kuciak meggyilkolása nem csak a szlovákiai tényfeltáró újságírással, hanem a kormánnyal szembeni merénylet is volt.

Szlovákiában Besztercebányán, Pozsonyban, Alsókubinban, Kassán, Túrócszentmártonban, Bazinban, Poprádon, Vágbesztercén, Eperjesen, Puhón, Iglón és Trencsénben tartottak megemlékezéseket, Kassán, Nagyszombatban és Eperjesen is az utcára vonultak az emberek. Ez utóbbi városban állítólag 2000 voltak az emlékmeneten. Nagymihályon gyertyával a kezükben emlékeztek az emberek.

A pozsonyival egyidőben tartottak emlékmenetet Turócszentmártonban (Martin), Brünnben (Brno) és Besztercebányán (Banská Bystrica) is, s az sem kizárt, hogy további városok is csatlakoztak e kezdeményezéshez. A szervezésbe a "Nagy korrupcióellenes menetben" közreműködött diákok is bekapcsolódtak. 

Külföldön Aberdeenben, Berlinben, Brünnben, Edinburghban, Galsgowban, Hágában, Londonban, Prágában, Stockholmban és Vancouverben adóznak tisztelettel a meggyilkolt újságíró és menyasszonya emlékének.

201803021956190.DSC_0332.JPG
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.