Több tízezres tüntetést tartottak Pozsonyban

A tüntetés a múlt heti, a meggyilkolt újságíróra való, akkor még politikamentes emlékezésként meghirdetett több ezres gyászmenet folytatásának tekinthető, ám attól eltérően a mostani megmozdulások szervezői követeléseik között már nyíltan megjelölték a kormány távozását is.
A délután ötre meghirdetett tüntetés résztvevői fél órával a rendezvény kezdete után már csaknem egészében megtöltötték az SNP teret, az 1989-es rendszerváltoztatás legnagyobb tömegrendezvényeinek helyszínét. Bár a résztvevők számáról a tüntetés kezdetén hivatalos becslés nem látott napvilágot, mégis feltételezhető, hogy a mostani a legnagyobb részvételű pozsonyi tömegmegmozdulás volt 1989 óta.
A tüntetők egy része kormányellenes jelszavakat tartalmazó transzparenseket emelt a magasba. Sokan közülük az allforJan hashtaget tartalmazó kitűzőt viseltek, utalásként a meggyilkolt újságíróra, Ján Kuciakra.
A teret megtöltő tömeg kulcscsomókat rázott és azt skandálta: „Elég volt Ficóból!” A transzparensek a jelenlegi kormányt bírálták, elítélték a korrupciót, követelték a korrupciós ügyek kivizsgálását, valamint az elkövetők felelősségre vonását. A téren felállított pódiumon beszédet mondtak az újságírók, pedagógusok, diákok, művészek, egészségügyi dolgozók, a non-profit ágazat és az egyházak képviselői is.
A tüntetés szervezői felolvasták a korábban megfogalmazott követeléseket, melyek közül az egyik, hogy a kettős gyilkosságot egy nemzetközi nyomozócsapat vizsgálja ki. Követelik továbbá egy új, hiteles kormány felállítását, melynek nem lehetnek tagjai azok, akik korrupcióval vagy a szervezett bűnözéshez való kötődéssel gyanúsíthatók. „Személy szerint nagyon örülök annak, hogy az emberek már nem veszik félvállról a dolgokat, mintha valami eltört volna. Változásokat akarnak és egy jobb élet reményét” – reagált a magas részvételre Peter Nagy, a szervezők egyike.
A tüntetésen a meggyilkolt újságíró nővére is szólt a jelenlévőkhöz. A tömegnek megköszönte a támogatást. „Nem lehet szavakkal leírni, milyen pillanatokat élünk most meg. Remélem, hogy senkinek közületek nem kell hasonlót átélnie. Úgy érzem, mintha az egész családunk golyót kapott volna a szívébe, és mindnyájan egy kicsit meghaltunk volna” – tette hozzá. Szavait hosszú taps követte.
Felszólalt Róbert Bezák érsek is, aki elmondta: „Van abban valami félelmetes, bibliai, hogy csak a halál buzdít életre, arra, hogy találkozzunk, és azt mondjuk, ez így nem mehet tovább.”
A tüntetők egyike, Filip Kontrík véleménye szerint a helyzet tarthatatlan, mivel úgy tűnik, a felelősök nem hajlandóak felelősséget vállalni a tetteikért. Szerinte az egyetlen módja, hogy eltávolítsák őket a bársonyszékeikből, az, hogy tömegesen az utcára vonulnak és kinyilvánítják, hogy nem támogatják ezt a kormányt.
A szervezők hat óra körül jelentették be a tüntetés végét, azt követően a tömeg szétoszlott.
Az esemény Pozsonyban békésen zajlott le, a közrend megzavarása vagy más bűncselekmények elkövetése nélkül – tájékoztatott a rendőrség a Facebook közösségi oldalon.
Az Aktuality.sk szerint Szlovákiában és külföldön összesen mintegy 120 ezer ember vonult az utcára, hogy tiltakozását fejezze ki a történtek ellen és a Fico-kormány ellen. A portál becslése szerint Pozsonyban mintegy 60 ezren voltak az SZNP téren, 20 ezerre becsülték a kassai tüntetésen résztvevők számát, a többi városban egy-két ezres volt a tömeg, illetve a kisebb városokban néhány százra volt tehető a tüntetők száma.
Robert Fico kormányfő a héten többször is megismételte, hogy "az újságíró- gyilkosság után történtek" egy olyan, az állam teljes destabilizációjára tett kísérlet részei, amelynek "forgatókönyve nem Szlovákiában íródott."
A kormányfő a kialakult feszült belpolitikai helyzetről pénteken a másik két legfőbb közjogi méltósággal Andrej Kiska államfővel és Andrej Danko házelnökkel is tárgyalt, bár az egyeztetésen a tervekkel szemben nem írtak alá közös deklarációt mindhárman a "társadalmon belüli nyugalom" fenntartásáért emeltek szót.
