Több pénz kerül az egészségügybe, de nagy változásokat nem terveznek

Bár a rendelők több pénzt kapnak majd, azt a bérekre és a felszereltségükre költik. A kórházak pedig az új sürgősségi ügyeletekkel kapcsolatos projektekre fordítják a pénzt. Ezzel számolt tehát a jövő évi állami költségvetés, amely javaslatát már jóváhagyta a kormány, de a parlamenti megszavazása még hátra van.
Jövőre az ágazatban 360 millió euróval több pénz lesz, mint amennyit ez évre terveztek. Tomáš Drucker (Smer-SD) tárcavezető elégedett a költségvetéssel. A pénzeket a gondozói ellátásra, a kórházak sürgősséi ügyeleteinek létesítésére és a rendelőkre költi. A szakszervezetek szerint azonban nincs okunk az elégedettségre, mert a pénz így is kevés lesz.
Az egészségügybe 4,80 milliárd euró bevétel kerül, ami az előző évitől 7,7 százalékkal több. A legnagyobb összeget a dolgozók fizetik be. „A gazdaságilag aktív személyektől befolyó bevételek, beleszámítva az éves biztosítási díjat is, 2018-ban 3,5 milliárd euróra rúgnak, s összevetve az idei évre jóváhagyott költségvetéssel ez 6,3 százalékos növekedést jelent“ – mondta el a tárca szóvivője, Zuzana Eliášová.
Hozzátette: valamennyi pénzt az egészségügyi ellátásra költik. A költségvetési javaslat azonban másról árulkodik. Jövőre ezen szegmens számára 1,3 milliárd eurót különítettek el, ez évben pedig 1,29 milliárd eurót, s a különbség csak 10 millió euró.
Ráadásul az állam ismét kisebb járulékokat fizet majd a biztosítottjai után, akik 3 millió körül vannak. Jövőre értük az állam 1,22 milliárd eurót fizet majd. „Az állami biztosítottak tarifája 3,71 százalékra jön ki, ami még kevesebb, mint amennyit ez év tíz hónapjában fizetett utánuk“ – szögezte le a Szlovákiai Egészségüggyel és Szociális Szolgáltatásokkal Foglalkozó Szakszervezeti Szövetség elnöke, Anton Szalay.
Az egészségügy számára megszabott 2018-as költségvetés:
Bevételek: 4,8 mld. euró, ami az ideitől cca 360 millió euróval több,
a gazdaságilag aktív biztosítottaknak több mint 3,5 mld. eurót kell majd befizetniük (idén 3 mld. eurót),
az állam által biztosítottakért 1,22 mld. eurót utalnak át (idén 1,3 mld. eurót),
Kiadások: 1,3 mld. euró (idén 1,39 mld. euró),
Az épületek felújítására és a műszaki felszereltség korszerűsítésére 70 millió eurót költenének, ami ugyanannyi, mint idén,
csaknem 16 millió euróba kerül majd az egészségügyi mentőszolgálat fejlesztése,
a kivizsgálásokon (beleértve a laboratóriumiakat is) 10 millió eurót takarítanának meg,
a kórházi ellátás költségei 1,2 mld. euróra rúgnak, s e téren 31 millió eurós megtakarítással kell számolni,
a gyógyszerekre, egészségügyi segédeszközökre és speciális anyagokra költött pénzt 115 millió euróval kell csökkenteni, a feltételezett költség 1 milliárd euró.
Szalay nem elégedett a jövő évi költségvetéssel, amire Drucker minisztert is figyelmeztette. „Egyrészt a miniszter azt mutatja, hogy elégedett a költségvetéssel és azt állítja, hogy elegendő pénz lesz, ám a szövetségünk ezt másként látja. Miközben az állam egy biztosítottja 90 euróba kerül, s az állam csak 34 eurót fizet, akkor a kétharmad valahol a vákuumban marad“ – jegyezte meg a szakszervezeti vezető.
Az ambuláns orvosoknak 50 millió euróval kellene több pénzt kapniuk. Marián Šóth, a Magánorvosok Társulásának (ASL) elnöke ennek kapcsán megjegyezte: kérdéses, hogy az elegendő lesz-e olyan ellátásra, mint amilyet a polgárok elvárnak. A rendelőknek ugyanis sok pénzre van szükségük a bérek kifizetésére, az egészségügyi anyagok és a korszerűbb eszközök, számítógépek és internetes hozzáférés vásárlására is.
A Szlovákiai Kórházak Szövetségében (ANS) tömörülő kisebb regionális kórházak pedig remélik, hogy a parlamenti vita során módosul a költségvetési javaslat. „Biztos, hogy a bérekre 22 millió euróval több pénzre lesz szükségünk, ami összefügg a törvény által megszabott emeléssel, illetve 10 millióra lesz szükségünk a túlórák és a különféle pótlékok kifizetéséhez“ – reagált a szövetség alelnöke, Peter Bizovský.
