2017. február 19., 09:21

Több millió csomagnyi antibiotikumot írtak elő tavaly az orvosok

POZSONY. Nagyjából 3,9 millión csomag antibiotikumot írtak elő tavaly az általános orvosok. Erre a statisztikai adatok szerint a leggyakrabban a felnőtt páciensek esetében volt példa. Az antibiotikumok előírását megelőző ún. CRP tesztet egyetlen egészségbiztosító sem követeli meg az orvosoktól.
201702171211530.ANTIBIOTIKUM_1-2.jpg

Az egészségbiztosítók azzal érvelnek, hogy a döntés közvetlenül az orvosok kezében összpontosul. Pedig éppen egy ilyen CRP teszt alkalmas arra, hogy megállapítsuk, hogy a páciens ténylegesen antibiotikumos kezelésre szorul-e. Az antibiotikumok elenyészőbb számban történő felírása érdekében igyekszik nyomást gyakorolni az egészségügyi minisztérium is.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szlovákiai irodája is túlzott antibiotikum-használatra figyelmeztet. Az efféle gyógyszerek – sok páciens vélekedésével ellentétben – nem alkalmasak az influenzás megbetegedés, illetve a légzőszervi megbetegedések nagy részének kezelésére. Az influenza ugyanis vírus okozta megbetegedés, míg antibiotikumokkal a bakteriális megbetegedéseket lehet kezelni. Említett gyógyszerek felesleges használatával a beteg ellenállóvá válhat. A rezisztens baktériumok ezt követően tovább terjedve ellenőrizetlenül garázdálkodhatnak és fertőzéseket okozhatnak mindazon emberek testében, akik nem éltek antibiotikumokkal – figyelmeztet a WHO szlovákiai irodája.

„A CRP teszt elsősorban a kétes kérdésekben nyújt támaszt az orvosoknak” – közölte Jana Bendová, az Általános Orvosok Szlovákiai Egyesületének (SSVPL) munkatársa, megerősítve, hogy bizonyos esetekben az orvos a gyógyszer felírásakor „csak találgat”, tehát szükség lenne a laboratóriumi vizsgálat megerősítésére.

Ha egy az Általános Egészségbiztosítóval (VšZP) szerződésben álló orvos egy felnőtt páciens esetében CRP tesztet készítet, az állami egészségbiztosító egyenesen a labornak téríti meg a vizsgálat költségeit. A gyermekorvosoknak a VšZP a fejkvóta kereten kívül 2,75 euró összegben téríti meg.

A VšZP ügyfeleinek 2016-ban hozzávetőleg 2,3 millió csomag antibiotikumot írtak fel az orvosok. A biztosító állítja, hogy figyelemmel kíséri a folyamatot, ezért 2015-ben differenciált díjazási rendszert vezetett be az ambuláns szektor vonatkozásában. Ha az orvos hatékonynak bizonyul a gyógyszerek előírása, ill. a laboratóriumi diagnosztika területén, akkor elegendő pénzügyi motivációban részesül.

Az Union magán egészségbiztosító azon orvosok esetében szerződött CRP vizsgálatra, akik igazolták a vizsgálathoz felhasznált szükséges alapanyagokat és műszaki eszközöket. Az antibiotikumok felírását nem köti előzetes kötelező CRP vizsgálathoz, mert indoklása szerint az „nem mindig szükséges”. „Sokszor végeznek más vizsgálatokat is, így tehát eldönthetik, hogy a diagnózis felállításához szükségük van-e CRP tesztre” – mondta az Union magán egészségbiztosító szóvivője, Beáta Dupa¾ová Ksenzsighová.

Az Union ügyfeleinek tavaly több mint 354 ezer csomag antibiotikumot írtak fel az orvosok. A szóvivő elmondása szerint a biztosító a rendelkezésére álló statisztikai adatokból csak nehezen ítélheti meg a feleslegesen felírt antibiotikumok arányát.

A Dôvera magán egészségbiztosító a fejkvóta kereten belül állja a CRP teszt költségeit, míg a gyermekorvosok esetében a kereten felül 3 eurós összegben. A Dôvera ügyfeleinek 2016-ban hozzávetőleg 1,2 millió csomag antibiotikumot írtak fel az orvosok.

Andrea Kalavská, az egészségügyi tárca államtitkára a közelmúltban kifejtette, hogy a minisztérium nyomást kíván gyakorolni a túlzott antibiotikum-használat visszaszorítására, illetve társadalmi felvilágosító kampányt is tervez. Kalavská szerint ebben az orvosok posztgraduális képzése segítségükre lehetne.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.