2017. április 19., 08:48

Több ezren vettek részt a korrupcióellenes tüntetésen Pozsonyban

POZSONY. Több ezren csatlakoztak a korrupcióellenes menethez kedden késő délután Pozsony belvárosában. Így akarták kifejezni az amiatti elégedetlenségüket, hogy úgy vélik, Szlovákiában az egyik korrupciós botrány a másikat követi, miközben a vétkeseket meg sem büntetik. A tüntetők egy memorandumot adtak át a kormányhivatalban, melyben egyebek mellett a belügyminiszter, a speciális ügyész és az országos rendőrfőkapitány menesztését követelték.
201704190900130.0000000000000000000000001a_tunti.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A menet útvonala a Hviezdoslav térről a Jesenský és a Štúr utcán át a Szlovák Nemzeti Felkelés térre vezetett, ahol a program fő része zajlott.

A pozsonyi városi rendőrség képviselőinek becslése szerint a menetben hozzávetőleg 5000 személy vett részt. Más források ennél jóval többről, mintegy 8-9 ezer résztvevőről írtak. Mindenestre, ezzel a tüntetés az egyik legnagyobbnak nevezhető, az elmúlt időszakban nem volt tüntetés, amely ennyi embert megmozgatott volna.

A tüntetők öt órakor a Hviezdoslav téren találkoztak, majd a Szlovák Nemzeti Felkelés térre vonultak, ahol 1989 novemberében a bársonyos forradalom kezdődött. A rendezvényen a társadalmi és kulturális élet több jeles személyisége is megjelent. A jelenlevőkhöz Zuzana Hlávková szólt, aki korábban a szlovák uniós elnökség túlárazott kísérőprogramjaira hívta fel a figyelmet. Továbbá szót kapott Anna Remiášová és Maroš Kramár színész is, aki az egyik főszerepet játszotta az Emberrablás (Únos) című filmben.  Fellépett Vec és Tono S. rapper, illetve a Para együttes, valamint számos szlovák és külföldi diák is szót kapott.

A tüntetők a következőket skandálták: "bűncselekmény történt", "jobb országot akarunk“, illetve "nekünk ez nem mindegy". "Attól tartok, hogy nem, és ez a legszomorúbb. Ha pedig mégis, annak nagyon örülnék" – reagált Maroš Kramár színművész arra az újságírói kérdésre, hogy a menet változtat-e valamin.

A korrupcióellenes menetet két 18 éves középiskolás diák: Karolína Farská és Dávid Straka szervezte. Azt állítják: elfogadhatatlan számukra, hogy pénzeszközök vesznek el a korrupciós ügyek során, a politkusok pedig egyáltalán nem hallgatják meg az emberek által mondottakat. A korrupció következményeit szerintük az átlagpolgároknak kell viselniük.  

"Frusztráltak vagyunk a szlovákiai helyzet miatt. Ezt a menetet elsősorban a korrupcióellenes harcnak szenteltük. Mi, diákok ebben az akarunk maradni. Mindaz, ami itt történik, azonban sokunkat elriaszt. Éppen azt eredményezi a korrupció, hogy az ország nem fejlődhet" – fejtette ki a menet szervezésével kapcsolatos szándékukat Straka. Mindkét diák elégedetlen a társadalom jelenlegi állapota miatt, ami szerintük sokáig nem tartható fenn, s a szélsőséges erők támogatottságának növekedéséhez is vezet.

Hat követelés memorandumba foglalva

A diákok hat követeléssel álltak elő: a "Bašternák-" és a "Gorilla-ügy" alapos kivizsgálását, továbbá Robert Kaliòák (Smer-SD) belügyminiszter és Tibor Gašpar országos rendőrkapitány leváltását is követelik. Ugyancsak sürgetik Dušan Kováèik speciális ügyész menesztését és az összes meèiari amnesztiában részesített bűncselekmény kivizsgálásának, illetve a vonatkozó bírósági eljárásoknak a folytatását.

Eredetileg Jaromír Èižnár legfőbb ügyész távozását is kérték, ám ezt később meggondolták. „Átértékeltük, s arra jutottunk, hogy a főügyészség nem rendelkezik a korrupció kiiktatását célzó olyan lehetőségekkel, mint a különleges ügyészség“ – magyarázta Karolína Farská szervező.

Az említett követeléseket memorandumba is belefoglalták, s azt a kormányhivatalnak adták át. A dokumentum konkrét időpontokat is tartalmaz, hogy a kormánynak meddig kellene teljesíteni a követeléseket.

"Naivan azt reméljük, hogy a hangunkat végre meghallják. Bízunk abban, mivelhogy ez egy tiszta diákkezdeményezés, hogy felébreszti egyes emberek lelkiismeretét, s valami megmozdul" – szögezte le Farská. Hozzátette: menetüket csak diákok szervezték, s a kezdeményezés mögött egyetlen politikai párt vagy politikus sem áll, illetve annak nem is a társszervezője.  

Ugyanakkor az ellenzéki pártok jelezték, teljes mértékben egyet értenek a diákok kezdeményezésével. A  Szabadság és Szolidaritás (SaS) valamint az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalom is támogatásáról biztosította a menetet, mint ahogy Andrej Kiska államfő is. A pártok úgy nyilatkoztak, azonosulnak azokkal a követelésekkel, amelyeket a diákok a memorandumban megfogalmaztak. Az ellenzéki pártok vezető képviselői is jelen voltak a menetben, de hangsúlyozták, hogy nem politiksuként, hanem egyszerű polgárként, azért is, hogy a kormányhatalom ne tudja megvádolni a menet szervezőit politikai befolyásolással.

"Elutasítunk bárminemű extrém, erőszakos és vulgáris megnyilvánulást, mert azokkal nem értünk egyet, s ráadásul azok még jobban árthatnak a további tisztességes embernek" – jelentették ki a diákok. Hozzátették: az, hogy a jövőben további hasonló akciókat is szerveznek-e, majd a keddi rendezvény sikerétől függ.

201704190900130.0000000000000000000000001a_tunti.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás