Több ezren tüntettek Pozsonyban és más városokban

A megmozdulás kezdetén a résztvevők egyperces néma csenddel emlékeztek meg a meggyilkolt Ján Kuciakról és Martina Kušnírováról. A szervezők emlékeztettek, hogy a két fiatal meggyilkolásának kivizsgálása a kezdeményezés legfőbb követelése.
A tömeg az SNP tér nagy részét megtöltötte. A kulcsok csörgetése, valamint a rendőrfőkapitány és Dušan Kováèik speciális ügyész menesztésének követelése mellett a tüntetők újfent a „Választások” jelszót skandálták.
A tüntetőkhöz először Zuzana Petková, a Trend hetilap újságírója szólt, aki két évvel ezelőtt a Smer vezető politikusaihoz köthető áfa-csalásokról írt cikket. „A rendőrség a mai napig nem válaszolt a kérdésre, hogy mit kezdenek a Robert Kaliòák volt belügyminiszter személyével kapcsolatban felmerült gyanúval. Ehelyett engem és a kolléganőmet is beidézte a NAKA. A rendőrség elit alakulata, amelyet azért hoztak létre, hogy harcoljon a maffia és a legsúlyosabb bűnözés ellen, azt vizsgálta, hogy nem követtünk-e el bűncselekményt a miniszter rágalmazása által” – mondta felszólalásában Petková.
A legszenvedélyesebb beszédet ezúttal is Richard Stanke színész intézte a tüntetőkhöz. „A kormány felállása óta tíz nap telt el, és azonnal megkezdődött a normalizáció. Az egyik oldalon az újságírók naponta feltárnak egy kormánytaghoz vagy egy magas beosztású állami tisztviselőhöz köthető újabb korrupciós ügyet, a másik oldalon a tisztviselők elleni feljelentések helyett inkább azok ellen járnak el, akik ezeket az ügyeket bejelentik. Nem tűnt el a félelem légköre és a bizalmatlanság az igazságszolgáltatással szemben, a polip pedig továbbra is biztonságban van” – fogalmazott Stanke.
A Tisztességes Szlovákiáért kezdeményezés képviselői kedden (4. 3.) arról tájékoztattak, hogy Drucker találkozóra hívta őket. A meghívást visszautasították azzal, hogy amíg a belügyminiszter nem váltja le Gašpart, nem kerülhet sor a találkozóra.
Peter Pellegrini szerdán (4. 4.) azt nyilatkozta: nem örül annak, hogy folytatódnak a tüntetések, a rendőrfőkapitány kérdésében pedig bízik Drucker szakmaiságában. „A miniszter úrra hagyom a személycserékre vonatkozó döntést. Számomra jelenleg az a kulcsfontosságú, hogy mielőbb befejezze és a nyilvánosság elé tárja a rendőrfőkapitány választását szabályozó új törvényt. Ezt követően kell nyilatkoznia arról, mi a terve a mostani rendőrfőnökkel” – magyarázta a miniszterelnök.
A demonstrációk közül ismét Pozsonyban zajlott a legnagyobb - tízezres nagyságrendű -, a részvétel azonban itt is alacsonyabb volt, mint a kormányalakítást megelőző nagyszabású megmozdulásokon. Utóbbiak közül az elsőt még februárban tartották a meggyilkolt újságíróra, Ján Kuciakra és barátnőjére való - akkor még politikamentesnek hirdetett megemlékezésként, a legutóbbit pedig két héttel ezelőttre tervezték, de végül - az új kormány kinevezésére reagálva - lemondták.
A csütörtöki tüntetések résztvevőinek kiemelt követelése Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány távozása, illetve az volt, hogy a kormány foganatosítson "rendszerszintű változásokat" a rendőrségen, a bíróságokon és az ügyészségeken. A tüntetést nem sokkal hét óra előtt befejezettnek minősítették a szervezők.
Tüntettek Besztercebányán:
Nyitrán:
és Nagyszombatban is:
