Több ezer euróért korlátozzák az újságírók parlamenti munkáját
A Pavol Paška által irányított parlamenti hivatal több terem bejárati ajtajára olyan biztonsági berendezéseket szereltetett fel, amelyek csak belépőkártyákkal nyithatók. Ilyen kártyákat pedig csak a képviselőknek és a parlamenti alkalmazottaknak adnának, az újságíróknak nem. A berendezések tehát elválasztják majd a sajtó képviselőit a “tiltott övezettől”, vagyis azoktól a folyosóktól, ahol a parlamenti frakciók klubhelyiségei és a bizottsági üléstermek találhatók – tájékoztatott a Sme napilap.
„Az átalakítási munkálatok összköltsége áfa nélkül 16 433,5 euróra rúg“ – tájékoztatott Soòa Pötheová, a parlament sajtóosztályának vezetője. Válaszából nem egyértelmű, hogy ez az összeg csupán a biztonsági berendezéssel felszerelt ajtók árát tartalmazza-e, vagy további tételeket is – mutatott rá a napilap.
A parlament által decemberben kifizetett számlák jegyzékében akad egy, amely „az épületbe való belépés ellenőrzésére szolgáló berendezések megvásárlására és felszerelésére” vonatkozik, ez esetben áfával együtt 8942,53 euróról van szó. Az említett elektronikus zárakat Štefan Lastovka egykori országos rendőrfőkapitány cége szerelte fel. Lastovka nevét a Gorilla-aktákban is említik – jegyzi meg a lap.
Paška decemberben azt állította, hogy az új zárak nem függnek össze az újságírók mozgásának korlátozásával. Az új szabályok szerint azonban a jövőben tilos lesz lefényképezni és filmre venni a képviselőknek azokat a “személyes dokumentumait”, amelyek az üléstermek asztalain hevernek. Az ittas honatyát lefilmező újságírót megfoszthatják majd akkreditációjától, és kitilthatják őt a parlament épületéből. Az előcsarnokon, az ülésterem előtti helyiségen, az erkélyen és az újságírói termen kívül korlátozzák majd a média képviselőinek mozgását. Továbbá egy-egy szerkesztőséget csak megszabott létszámú munkatársa képviselheti majd a parlamentben. Például a napilapok esetében ez 3-3 személyt jelent.
Az üléstermekre vonatkozó fényképezési tilalom kapcsán Pötheová azt állítja, hogy az csupán a bizottsági ülésekre vonatkozik majd, amelyekre az újságírók kizárólag a parlamenti alkalmazottak felügyeletével léphetnek be. Az ülésteremben továbbra is szabad lesz fotózni.