2014. március 29., 15:54

Tíz éve lépett be Szlovákia a NATO-ba

POZSONY. A napokban lesz tíz esztendeje, hogy Szlovákia megkezdte működését az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében. Tíz évvel ezelőtt, éppen a mai napon, március 29-én adták át Washingtonban a hét meghívott ország belépési nyilatkozatait az Amerikai Egyesült Államok kormányának, a washingtoni szerződések letéteményesének.

Szlovákia, Bulgária, Észtország, Lettország, Litvánia, Románia és Szlovénia ekkor lett formálisan is a NATO tagja. Szlovákia NATO felé vezető útja sokkal komplikáltabb és hosszabb volt, mint Csehországé vagy Magyarországé.

A belépési törekvéseket már az 1993. január 1-én létrejött Szlovák Köztársaság programnyilatkozatai is tartalmazzák, mely kijelölte az újonnan megalakult köztársaság külpolitikájának prioritásait.

Meèiar harmadik kormánya idején, az 1997-es NATO csúcstalálkozón a csatlakozási szándék sikertelennek bizonyult. Meghívást Csehország, Magyarország és Lengyelország kapott.

Szlovákiával a NATO bővítés második körében sem számoltak komoly jelöltjként, csupán Szlovéniával és Romániával. Azt , hogy Szlovákia nem kapott meghívást a csatlakozásra, több tudósító azzal magyarázta: Szlovákia nem tett eleget a demokratikus követelményeknek.

A csatlakozási törekvések 1998-ban kaptak nagyobb lendületet, mikor Meèiar ellenzékének, élükön Mikuláš Dzurindával, sikerült kormányt alakítaniuk. A NATO megalalkulása 50. évfordulója jegyében szervezett 1999. évi washingtoni csúcstalálkozóra az ország ugyan ismét nem kapott meghívást, de újra része lett a játszmának. Szlovákia a hét legesélyesebb jelölt közé került.

A várt Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez való csatlakozási meghívást – további hat országgal együtt - végül a 2002. novemberi párizsi csúcstalálkozó hozta meg.

A tagországokban kezdetét vette a szerződések ratifikálása. Az aláírást követő napon Szlovákia kormánya rendkívüli ülésén egyhagúlag jóváhagyta az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez való csatlakozást. A parlament április 10-én hagyta jóvá, majd öt nap múlva Rudolf Schuster köztársasági elnök aláírta a szerződést. A belépési nyilatkozatok átadására Washingtonban került sor, majd 2004. április 2-án a NATO székhelyén, Brüsszelben a tagok ünnepélyes felvétele is megtörtént. A szlovák zászló azóta a szövetség székhelyén lobog.

A további csatlakozási hullám idején, 2009. április 1-jén Albánia és Horvátország lett tagja a NATO-nak, mely ma összesen 28 tagországot számlál.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.