2017. április 10., 18:17

Tiszti főorvos: Szlovákiában sem zárható ki a kanyaró felbukkanása

POZSONY. Bár a kanyaró előfordulása terén Szlovákiában kedvező a helyzet, ám mivel a romániai kanyarójárványt hasonló követte Magyarországon és Csehországban is, Ján Mikas országos tiszti főorvos nem tartja kizártnak, hogy a betegség nálunk is felbukkanhat. Ugyanakkor hangsúlyozta, kiterjedt járvány kialakulását nem tartja valószínűnek.
201704101814050.olt01.jpg

Ján Mikas elmondta, a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzet alakulását.

A tiszti főorvos a gyermekeiket beoltatni nem akaró szülőknek ismét azt tanácsolta, hogy ne dőljenek be az oltást ellenző aktivisták „félrevezető információinak és érveinek”, ehelyett inkább látogassanak el a gyermekorvoshoz, beszéljék meg vele gyermekeik beoltásának lehetőségét. Mikas egyúttal az egészségügyi dolgozók fokozott éberségének szükségszerűségét is hangsúlyozta.

A kanyaró egy nagyon ragályos, fertőző vírusos betegség, amely a levegő útján terjed. A betegség első stádiumában begyullad az orrnyálkahártya és a kötőhártya, amelyet magas láz és köhögés kísér. Tipikus jegyeiként piros foltok, illetve apró fehéres foltok jelennek meg a száj nyálkahártyáján. A piros kanyarós kiütések a fül mögött és a nyakon jelennek meg, ahonnan fokozatosan az arcra, a mellkasra és a végtagokra terjednek át. Bizonyos esetekben könnyebb, míg más esetekben nehezebb lefolyású betegség. Tipikus tünetei közé tartozik a magas láz, a bágyadtság, levertség, adott esetben a vérző nyálkahártya, továbbá tüdő- vagy agyhártyagyulladás.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kanyaró elleni elégséges kollektív immunitás elérése érdekében az érintett népesség legalább 95 százalékos, két adag oltóanyaggal való beoltását ajánlja. Szlovákiában 1969-ben kezdődött el a kanyaró elleni oltás. A kötelező oltás keretében a kicsiket életük 15-18. hónapjában oltják be, majd további oltást adnak be a 11. életévük elérésekor.

Legutóbb a szomszédos Csehországban alakult ki kanyarójárvány. A Morva-sziléziai kerületben már több tucat egészségügyi dolgozót oltanak be. Az Ostravai Kerületi Közegészségügyi Állomás epidemológiai osztályának vezetője, Irena Martinková az iDnes.cz internetes portálnak elmondta: ez a nagyon fertőző megbetegedés az előző években a kerületben egyáltalán nem fordult elő. Korábban Romániában ütötte fel a fejét kanyarójárvány, amely Magyarországra is átterjedt. Az elmúlt időszakban pedig Olaszországban is ugrásszerűen megnőtt a megbetegedések száma.

Megosztás