2011. augusztus 12., 11:36

Tiltakozás Marosvásárhelyen

MAROSVÁSÁRHELY. A Romániai Magyar Orvos és Gyógyszerész Képzésért Egyesület (RMOGYKE) és a Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKB) felhívására a Vártemplomban tartották meg az eredetileg Marosvásárhely főterére meghirdetett összejövetelt az anyanyelvünkön való tanulás korlátlan szabadságáért, a MOGYE önálló magyar tagozatáért.

Nagyszámú csendőrt és rendőrt vezényeltek ki felügyelni a Vártemplom körüli terekre, miközben az imaesten elhangzott: szükség van arra, hogy a fiatalok magyar nyelven tanulhassák a gyógyítást, hogy értsék szavunkat.

A tiltakozó megmozdulás előzménye, hogy januártól új oktatási törvény lépett hatályba Romániában, amely lehetővé teszia multikulturális egyetemeken - így a marosvásárhelyi orvosin is - a tanítás nyelve szerinti önálló tagozat, vagyis magyar tagozat létrehozását. Júliusban a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) szenátusa elfogadott egy új egyetemi chartát, amely ezt nem teszi ezt lehetővé, ráadásul miként azt Nagy Örs, az egyetem magyar rektorhelyettese is megállapította, a korábbinál is hátrányosabb a magyar nyelvű oktatásra nézve.  A magyar oktatók ezért távolmaradtak tiltakozásként a szenátusi szavazásról, a román többségű egyetemi döntéshozó testület azonban így is elfogadta a szabályzatot.

Mivel Marosvásárhely polgármesteri hivatala nem engedélyezte a város főterére tervezett tiltakozó körmenetet, a MOGYE önálló magyar tagozatának létrehozását támogatók tegnap este a Vártemplomban gyűltek össze, majd imaesten vettek részt. A történelmi egyházak képviselői mellett a civil szervezetek vezetői, magánszemélyek is szót emeltek a teljes körű magyar nyelvű állami oktatás mellett. Ádám Valerián, a tiltakozást szervező egyesület titkára telefonon kapcsolta a budapesti Semmelweis Egyetem hallgatói önkormányzatának elnökét, aki a résztvevőket arról biztosította: támogatják az erdélyi magyar nyelvű orvosi képzést.

Ádám Valerián csütörtökön az MTI bukaresti irodájának elmondta: egyebek között Budapesten átadnak a román nagykövetségen egy petíciót, amelyben az új charta ellen tiltakoznak és az önálló magyar tagozat létrehozását kérik. Az egyesület úgy tervezte, hogy a marosvásárhelyi tiltakozással egy időben tizenkét európai főváros román nagykövetsége előtt is tüntetést szervez. Ádám Valerián szerint valamennyi román nagykövetségtől azt a választ kapták, hogy a petíciót csak későbbi, általuk meghatározott időpontban veszik át a nyári szabadságok miatt.

A tiltakozók ezért most azt kérik Daniel Funeriu román oktatási minisztertől, hogy a szaktárca utasítsa el a charta jóváhagyását. Király András romániai oktatási államtitkár az MTI-nek csütörtökön elmondta: a minisztérium még nem hozott döntést az ügyben, hiszen a szaktárcának még körülbelül egy hónap áll rendelkezésére a charta tanulmányozására.

Korábban az egyetemi charta elfogadása ellen foglalt állást Markó Béla romániai miniszterelnök-helyettes, aki az oktatási miniszterrel folytatott egyik tárgyaláson kifejtette: a szaktárcának nem kellene jóváhagynia a szabálytalanul elfogadott dokumentumot.

A Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács csütörtökön közleményben ítélte el az "egyetem többségi vezetőinek szűklátókörűségét és törvénybe ütköző szabálytalanságait". Felszólította az RMDSZ-t, hogy kormányzati eszközei birtokában akadályozza meg "az egyetem törvénytelen chartájának jogerőre emelését", és tegye a kormánykoalíció fennmaradásának feltételévé a romániai állami egyetemek magyar tagozatainak létrehozását.

Ötvös József, a Marosi Református Egyházmegye esperese a tiltakozó összejövetelen hangsúlyozta, „fél évszázadon át ebben a városban anyanyelven készültek a leendő orvosok, akik a sóhajtásainkat is megértik”. Legyenek tehát gyógyító emberek, akik értik a szavunkat és magyar nyelven tanulhassák a gyógyítást – mondta. Ádám Valerián, a RMOGYKE vezetője arra biztatta az egybegyűlteket, ne féljenek hinni, hogy a MOGYE a magyaroké, az a MOGYE, ahol a magyar oktatók segítették pályafutásukban a román hallgatókat.

Az imaest keretében élő beszélgetést folytattak a budapesti Semmelweis Egyetem Hallgatói Önkormányzat elnökével, Szécsényi-Nagy Balázzsal, majd rövid filmet vetítettek a MOGYE szenátusi döntésének előzményeiről, a szavazás körülményeiről, meghallgatva Dux Lászlónak, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium helyettes államtitkárának, az egyetem neves magyar oktatóinak, rektorának, rektor-helyettesének, a Sapientia volt rektorának, Hollanda Dénesnek, Vizi E. Szilveszternek, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökének, Fodor Imre, Marosvásárhely volt polgármesterének, dr. Vass Levente miniszteri tanácsosnak, Markó Béla volt RMDSZ-elnöknek és oktatásért felelős miniszterelnök-helyettesnek a véleményét.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.