Terrorellenes csomag - Megszavazta az alkotmánymódosítást a parlament
Jelenleg legfeljebb 48 órára lehet őrizetbe venni valakit. Januártól terrorizmus gyanúja esetén ez már 96 órán keresztül lesz lehetséges.
Az alkotmánymódosítást a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) és az ellenzéki Most-Híd képviselői, valamint két független honatya, Miroslav Kadúc és Štefan Kuffa támogatta. Az ellenzék többi része vagy tartózkodott, vagy a javaslat ellen szavazott.
Az eredeti indítvány növelte volna az ahhoz rendelkezésre álló időt is, amely alatt a bíráknak dönteniük kell az őrizetbe vett személyek fogságba vagy szabadlábra helyezéséről. Jelenleg erre 48 órájuk, illetve különösen súlyos bűncselekmények esetén 72 órájuk van. A javaslat szerint erre terrorizmus esetén 144 óra állt volna rendelkezésükre. Ez a tervezett módosítás sok kritikát kapott az ellenzék részéről, így Lucia Žitòanská, a Most-Híd képviselőjének javaslatára kimaradt a ma jóváhagyott alkotmánymódosításból.
A kormány az alaptörvény módosításának szükségességét azzal indokolta, hogy a terrorizmussal összefüggő bűncselekmények súlyosságára való tekintettel a jelenlegi határidők nem elegendőek az illetékes állami szervek számára az ügyek kellő felderítésére és a szükséges bizonyítékok összegyűjtésére. A módosítással „jobb előfeltételek teremtődnek a bűnözés legsúlyosabb formája elleni harchoz” – áll a kabinet indoklásában.
Robert Fico kormánya a novemberi párizsi terrortámadások után állt elő terrorellenes intézkedéscsomagjával. Az alkotmány mellett a Büntető törvénykönyvet és más jogszabályokat is módosítani akarnak. Mivel egyszerű törvényekről van szó, jóváhagyásukhoz nincs szükség alkotmányos többségre, tehát a kormánypárt egyedül, az ellenzék támogatása nélkül is megszavazhatja a módosításokat.
A vonatkozó indítványokról a tervek szerint kedden szavazott volna a törvényhozás, Daniel Lipšic ellenzéki képviselő azonban megakadályozta ezt. A honatya azt kifogásolta, hogy az ülésteremben az intézkedéscsomagot előterjesztő kormány képviseletében egyetlen kompetens miniszter sem jelent meg. Ezért órákon keresztül, szinte a keddi ülésnap végéig felolvasta a törvénytervezetek szövegét, amivel azt akarta elérni, hogy a belügyminiszter, védelmi miniszter vagy az igazságügy-miniszter jöjjön el a vitára. Ez végül sikerült is neki, a tervezettnél egy órával hosszabbra nyúló ülésnap végén Tomáš Borec, az igazságügyi tárca vezetője megérkezett. A terrorellenes csomagról szerdán délelőtt, 11 órakor szavaz majd a törvényhozás.
frissítve 20:41