Terjed a szamárköhögés Szlovákiában

A legtöbb megbetegedést Trencsén és Nyitra megyéből (összesen 197) jelentettek, a legkevesebbet (47) Nagyszombat megyéből – derül ki a Szlovákia népességének egyészségi állapotát taglaló jelentésből.
A megbetegedések jelentősebb növekedését, beleértve a védőoltást kapott betegeket is, 2008 óta észlelik a tisztiorvosok. Az elmúlt tíz évet tekintve a megbetegedések száma 2010-ben volt a legmagasabb.
A Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) szerint 2008 óta eltolódott a betegségben szenvedők életkora, mégpedig a csecsemőktől a kamaszok és a felnőttek felé. „Nem kaptak rendszeres védőoltást, így az oltás során kialakult ellenanyag a gyermekkorban fokozatosan csökkent“ – olvasható a jelentésben. Éppen ezért 2010-ben Szlovákiában elrendelték a 13 éves korosztály szamárköhögés elleni újraoltását.
Szlovákiában az oltás 1958 óta kötelező, a betegség ugyanis halálos kimenetelű is lehet. Az orvosok jelenleg háromtól négy hónapos korig adják a védőoltást, egyéb betegségek ellen is védő szérumokkal való kombinációban.
A lakosság 96,8 százaléka megkapta az oltást. A betegség köhögési rohamokkal kezdődik, mely akár néhány hétig is eltarthat. Kezdetben a köhögés száraz, ingerlő, majd egy hónapig tartó tipikusan ingerlő, görcsös, váladékos – főként éjszaka - köhögés követi.
A hányással, magas lázzal, kimerültséggel és súlycsökkenéssel kísért betegség utolsó fázisában a köhögés enyhül.
Megelőzés szempontjából mindenképpen ajánlott a védőoltás. Ugyancsak hasznos kerülni a nevezett betegségben szenvedőkkel való személyes kapcsolatot, az áporodott levegőjű, túlzsúfolt helyiségeket, a gyakori kézmosás és szellőztetés pedig ugyancsak ajánlatos. A betegek használjanak papír zsebkendőt, melyet használat után mindenképpen dobjanak el.