Tavaszi vártisztító hadjárat az ajnácskői várban

Ádám Sándor a Csereshegység Tájvédelmi körzet természetvédelmi őre 2015-ben határozta el, hogy minden áron, akár önköltséges formában is, de megtisztítja, vagy legalábbis megpróbálja megtisztítani a várhegyet a megszálló invazív fajoktól. Első alkalommal öten fogtak neki a várhegy pucolásához, azonban ma már több tucatnyian csatlakoznak hozzá, elsősorban a településről, de van, hogy akár 50-60 kilométerről is érkeznek önkéntesek.
"Az idén harmadik alkalommal tisztítjuk a várhegyet. A nyugati oldalon négy geológiai sziklai kibúvás van, most főleg az lesz a cél, hogy ezeket a sziklai kibúvásokat szintén megszabadítsuk a beerdősödött résztől. Tudnunk kell, hogy ez a terület természetvédelmi rezervátum és szigorúan be kell tartani az előírásokat és ezeket a kivágásokat felügyelet alatt végeztük. Most is itt vannak a tájvédelmi körzet dolgozói, felügyelik az egész munkálatokat, megbeszéljük, mit hogy tegyünk, hogy mindenki elégedett legyen" - fejtette ki Ádám Sándor, aki egyben a Novohrad-Nógrád Geopark nagykövete is.
Az első és második tisztítás során sikerült a középső várudvart megszabadítani a hódítóktól /gaztól/, és 80 méter várfalat 40 év után láthatóvá tenni. A védett sziklai társulások, gyepek már felszabadultak és új életteret kaptak.
"Én először veszek részt ezen az akción és nagyon örülök, hogy eljöhettem. Számomra azért fontos, mert a Medvesaljához és az egész vidékhez szervesen kapcsolódik ez a gyönyörű szép várrom és én úgy gondolom, hogy mindnyájunknak az érdeke az, hogy rendbe legyen téve, mert ha ide látogató turisták jönnek, akkor ne kelljen szégyenkezni miattuk, hogy hogy néz ki. Úgyhogy nagyon örülök, hogy itt lehetek" - mondta Torma Szabina, aki Óbástról érkezett az önkéntes akcióra.
"Valamikor gyerekkorunkban is nagyon sokat jártunk ide ki, és akkor bárhol ki tudtunk jönni, most meg nagyon be van nőve az egész, és úgy gondolom, hogy ezzel jót teszünk" - mesélte Pál Dénes, helyi lakos.
Több, mint egy év engedélyeztetés után sikerült elérni, hogy a rezervátumban tisztítást lehessen végezni. Szlovákiában ez az egyetlen ilyen rezervátum, ahol engedélyezték ezen munkálatokat. Az ajnácskői várhegy egy geocsoda, mely középkori erősség maradványait igencsak elkoptatták az eltelt évszázadok, a legtöbb helyen csupasz szikláig lepusztult és nyomtalanul eltűnt. „Az ajnácskői várhegy termszetvédelmi rezervátumra büszkék lehetünk, de nem szabad magára hagynunk“ – vallja Ádám Sándor, természetvédelmi őr.
