2016. január 24., 13:45

Tanítók: tévesek az oktatási minisztérium bérekkel kapcsolatos adatai

POZSONY. Az oktatási minisztériumban nem tudnak helyesen számolni vagy szándékosan elferdítik a bérekkel kapcsolatos adatokat – reagáltak a Szlovákiai Tanári Kezdeményezés tagjai az oktatási minisztérium közleményére, miszerint Pozsony megyét kivéve már az ország valamennyi megyéjében megvalósult a kormány szándéka, hogy a nemzetgazdasági átlag 1,2-szeresére növelje a regionális oktatásügyben dolgozó pedagógusok bérét.

A minisztérium január 19-én tette közzé a pedagógiai és szakalkalmazottak 2014. évi bérével kapcsolatos adatokat. A táblázat szerint az alap- és középiskolák pedagógusainak és szakalkalmazottainak átlagfizetése Pozsony megyében 964, Nagyszombat megyében 968, Trencsén megyében 953, Nyitra megyében 970, Besztercebánya megyében 1001, Eperjes megyében 996, Kassa megyében pedig 978 euró volt, miközben a tárca számításai szerint esetükben az országos átlag elérte a 997 eurót.

Az egyes megyék átlaga semmiképpen sem érheti el 997 euró szlovákiai átlagot, ugyanis ezt csupán Eperjes megye közelíti meg, illetve négy euróval Besztercebánya lépi túl. Az összes többi megyében jóval kevesebbet kapnak a tanítók – hangsúlyozták a Szlovákiai Tanári kezdeményezés (ISU) képviselői.

Egy fiatal tanítónak éveket, gyakran egy évtizedet kell várnia, gyűjtenie a krediteket és kvalifikációs vizsgát tennie, míg fizetése elérheti a 997 eurót – állítja az ISU. „A 2015-ös fizetési táblázat szerint egy 32 év gyakorlattal és kvalifikációs vizsgával rendelkező pedagógus 894 eurót keres” – jegyezték meg. 

Ez annyit jelent, hogy 997 eurós átlagfizetést csupán egy második kvalifikációs vizsgával és kreditekkel, vagy első kvalifikációs vizsgával, 32 év gyakorlattal és a kreditek után járó 12 százalékkal rendelkező pedagógus kaphat. Nagyon kevés ilyen tanító van, határozottan nem ők azok, akik az átlagot jelentik, hanem inkább a kivételeket” – vélekedik a Szlovákiai Tanári Kezdeményezés.

A kezdeményezés szerint a minisztérium adatkiválasztása célirányos. Az alap- és középiskolák, az igazgatók, az igazgatóhelyettesek és vezető munkatársak fizetései mellett a jutalmakat, a túlórapénzt és a körök vezetéséért járó pénzösszegeket is beszámították, viszont kihagyták az óvodák, a zeneiskolák, a nyelviskolák és más oktatási létesítmények alkalmazottainak fizetését.

Az oktatási tárca válaszában nem reagált sem az átlagkeresettel kapcsolatos kétségek, sem a végösszeg, de a számítások módszerével kapcsolatos megjegyzésekre sem. A tárca ezzel szemben ismételten kijelentette, Juraj Draxler oktatási miniszter egyetért azzal, hogy a pedagógusok magasabb bért érdemelnének, ugyanakkor emlékeztet arra is, hogy az utóbbi időben a közalkalmazottak közül a pedagógusok azok, akiknek leggyorsabban emelkedett a fizetése.

„A legutóbbi, megközelítőleg 40 eurós emelést követően a pedagógusok átlagfizetése 1 000 euró fölé emelkedett” – jelentette ki az oktatási tárca szóvivője, Beáta Dupa¾ová Ksenzsighová hozzáfűzve, hogy Szlovákiában 6 264 iskola található, a pedagógusok száma 89 000, s ekkora alkalmazotti létszám mellett bármilyen általános béremelés óriási összegeket jelentene.

„Az utóbbi négy évben a kollektív tárgyalásokat követően 472 millió euró értékben emeltük a pedagógusok béreit. A fizetések a bértáblázat alapján emelkedtek, tehát a jelenlegi kormány alatt abszolút értéküket tekintve, beleértve a 2016-os emelést is, több mint 22 százalékkal emelkedtek” – fejtette ki Dupa¾ová Ksenzsighová.

A minisztérium január 19-én, kedden közölte, hogy Pozsony megyét kivéve minden megyében megvalósította szándékát, miszerint a tanítók bérét a nemzetgazdasági átlag 1,2-szeresére emeli. Dupa¾ová Ksenzsighová tájékoztatása szerint ezt alátámasztják az Oktatáspolitikai Intézet (IVP) statisztikai adatai is.

„A megyék részletesebb elemzése során kiderült, hogy egyes megyékben, mint például Trencsén megyében a tanítók bére a nemzetgazdasági átlag 1,22-szeresére, Eperjes megyében 1,51-szeresére emelkedett. Összehasonlítás céljából a Szlovák Statisztikai Hivatal (ŠÚ SR) átlagbéreket érintő adatait, valamint az oktatási minisztérium pedagógiai és szakalkalmazottak fizetésével kapcsolatos 2014. évi adatokat is felhasználták “ – magyarázta Dupa¾ová Ksenzsighová rámutatva, hogy egyedül Pozsony megye maradt függőben, ahol a pedagógiai alkalmazottak átlagbére 964 euró, ami az adott megyében a nemzetgazdasági átlagbér 0,87-szerese.

Megosztás