2015. szeptember 18., 16:25

Tanévnyitó ünnepséget tartottak a Selye János Egyetemen

RÉVKOMÁROM. 2004 szeptemberében fogadta első hallgatóit a Selye János Egyetem, amelynek pénteki, 12. tanévnyitóján bel- és külföldi vendégek is tiszteletüket tették. A konferencia-központban zajló ünnepségen rektori díjban részesültek a kiemelkedő szakmai munkát végző, nívós publicisztikai tevékenységet folytató vagy tudományos monográfiákat megjelentető egyetemi munkatársak, s az elsősök eskütételére is sor került.
201509181553030.sje01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A szlovák és az EU-himnusz elhangzása után a házigazdák nevében Juhász György rektorhelyettes üdvözölte a vendégeket, köztük Magyari Gyulát, Magyarország pozsonyi nagykövetségi tanácsosát, Szigeti Lászlót, a Magyar Közösség Pártja (MKP) Országos Tanácsának elnökét, valamint Bugár Bélát, a Most-Híd elnökét és a párt több parlamenti képviselőjét, Fazekas László református püspököt, továbbá Stubendek Lászlót, Révkomárom polgármesterét és helyettesét, Knirs Imrét, valamint túlparti kollégáját, Turi Bálintot, illetve a szlovákiai és az erdélyi magyar egyetemek, főiskolák vezetőit.

A 2015/16-os akadémiai év ünnepélyes megnyitója alkalmából Tóth János rektor beszéde hangzott el, amelyet az elmúlt évről szóló rövid beszámolóval kezdett. „Az elmúlt akadémiai év nem csupán a jubiláló egyetem éve volt; az eltelt hónapok ─ sőt, valójában évek ─ az akkreditációs megmérettetésre való felkészülés jegyében zajlottak. Egyetemünknek 2015. február 28-ig kellett benyújtania az önértékelését a komplex akkreditációban. E kötelességünknek, melyet igencsak összetett, pontos munka előzött meg, február végén tettünk eleget. Az akkreditációs anyagokat sikerült formai hibák nélkül benyújtanunk. Összesen 34 tanulmányi program akkreditálását kérvényeztük, köztük 15 alapszintű, 14 mesterszintű, 1 összevont (ötéves) mesterszintű és 4 doktoranduszi tanulmányi programot. Egyetemünk egy tanulmányi program kivételével minden jelenlegi programunk esetében kérvényezte annak újbóli akkreditációját, ezen felül pedig további két új mesterszintű és két új doktoranduszi program akkreditációját is” – mondta el. Hozzátette: az SJE tevékenységét az Akkreditációs Bizottság az előirányzott ütemterv alapján 2016. február 28-ig értékeli majd. Ezt azonban az elkövetkező hetekben a bizottság munkacsoportjának látogatása előzi meg.

Beszámolt arról, hogy a jól irányzott, átgondolt tudományos és kutatómunkának köszönhetően az idei esztendőre kapott költségvetési támogatásukban a tavalyi évhez viszonyítva 37 ezer euróval növekedett a fejlesztésre és kutatásra kapott rész, míg az összköltségvetésük több mint 100 ezer euróval lett magasabb a 2014-es évhez képest.

„Amellett, hogy az akkreditációs megmérettetésre készülődtünk, két nagyszabású projekt megvalósítását végeztük, uniós források felhasználásával. Az 1,86 millió euró összköltségű projekt az egyetem technológiáinak, IKT infrastruktúrájának, korszerű, nagy tárhelyű adatközpontjának és belső ellátottságának korszerűsítését és létrehozását célozta meg. A 857 ezer euró összköltségű projekt pedig az oktatás minőségének növelésére fókuszál a három kar tanulmányi programjainak összeállítása, innoválása és opponálása, az oktatásba való új módszerek bevezetése, képzések, valamint a karrier-tanácsadás támogatása által. Az első projekt kivitelezése 2014 februárja és 2015 szeptembere között zajlott-zajlik, a másik projekt pedig 2013 októberében kezdődött, meghosszabbított kivitelezési időtartama 2015 novemberében ér véget. A projektnek köszönhetően vált lehetővé egyetemünkön az új, minden igényt kielégítő adatközpont kialakítása, az új informatikai termek teljes körű kiépítése és a már meglévők felújítása, a könyvtári számítógépes rendszer megújítása, az idegen nyelvek oktatását elősegítő nyelvi laboratóriumok kialakítása, az új tantermek berendezései, az oktatóink nyelvi és IKT-s képzései, a tanulmányi programok elkészítése, a hozzájuk fűződő tansegédletek kiadása, és még sorolhatnám” – ismertette a projektek részleteit.

A rektor elárulta, hogy június közepén további pályázatot nyújtottak be egy közép-európai viszonylatban is egyedülálló nanotechnológiai és szupramolekuláris laboratórium, illetve intelligens robotikai központ kialakítására. „A laboratóriumokkal a kutatói csoportokat szeretnénk mobilizálni, munkájukat támogatni. A projekt öt évre garantálná a laboratóriumukon belül működő kutatócsoportok munkáját, és olyan tekintélyt, hírnevet szerezhetne egyetemünknek, mely az említett tudományterületeken belül eljuttathatna a legszínvonalasabb intézmények közé, s válhatnának kutatói műhelyeink a város, a régió vagy akár az ország fejlődésének fontos forrásaivá” – emelte ki.  

Egyúttal felhívta mindazok figyelmét az SJE új évkönyvére, akik kíváncsiak az elmúlt tanév eseményeire, változatos rendezvényeire. A kiadványt az érdeklődők később az intézmény előcsarnokában magukhoz vehették.

Az idei tanévnyitó ünnepségen is elhangzott a hallgatói létszámok ismertetése, amely a 2015/16-os akadémiai évben a következőképpen alakul: a felvidéki magyar egyetem alapképzésére eddig összesen 1136-an, mesterképzésére 553-an, doktori képzésére pedig 30-an iratkoztak be, tehát az SJE-nek jelenleg összesen 1719 hallgatója van. A beiratkozott hallgatói összlétszámok karok szerinti megoszlása a következő: a Tanárképző Karon 946 hallgató, a Gazdaságtudományi Karon 700 hallgató, a Református Teológiai Karon pedig 73 hallgató tanul.

A rektor összehasonlításként hozzátette: az SJE-nek 2015. július végén összesen 559 végzős hallgatója volt, akik közül 259-en a Tanárképző Karon, 282-en a Gazdaságtudományi Karon, 18-an pedig a Református Teológiai Karon végeztek. Végzősei közül 16-an rigorózus (kisdoktori), 4-en pedig doktori képzés keretében szereztek oklevelet.  Egyébként ez az egyetem fennállása alatt összesen 6049 diplomát adott át a tanulmányait sikeresen elvégző hallgatóinak, 3279 hallgató a Tanárképző Karon, 2594 a Gazdaságtudományi Karon, 176 pedig a Református Teológiai Karon szerezte meg oklevelét. Örömmel nyugtázta, hogy az alapképzés 1. évfolyamába beiratkozott hallgatók száma a tavalyi állapothoz képest 59 százalékkal, azaz 368-ról 586-ra emelkedett. „Bízunk benne, hogy ez a kedvező irányvonal a jövő években is meghatározó marad számunkra” – szögezte le.

Tóth rektor végül az elsőéves hallgatókhoz intézte szavait. „Külön tisztelet és köszönet illeti önöket azért, hogy tudásukat itt, a szülőföldjükön, a Selye János Egyetemen kívánják elmélyíteni és kiteljesíteni, élve azzal a lehetőséggel, hogy mindezt megtehetik saját anyanyelvükön, magyarul. Ne feledkezzünk meg a szüleikről sem, akiket szintén megilleti a köszönet, amiért támogatták és segítik önöket felsőfokú tanulmányaik során is. Egyetemünk vezetői és oktatói nevében ígérem, hogy tanulmányaikhoz minden tőlünk telhető segítséget megadunk. Oktatóink különös figyelmet szentelnek a tehetséggondozásnak, a tálentumok felkarolásának” – hangsúlyozta. 

Majd a gólyákat arra szólította fel, hogy „váljanak igazi egyetemi polgárokká, intézményünk szerves szellemi részévé, kapcsolódjanak be az egyetemünkön zajló rendezvényekbe, diákköri kutatómunkába, hallgatói csereprogramjainkba, legyenek részesei egyetemi tradícióink formálásának és megtartásának. Kövessék figyelemmel a városunkban zajló eseményeket, legyenek azoknak aktív résztvevői! Ne feledjék, milyen fontos kötelességük magyarságuk ápolása és megőrzése, nemzeti értékeink megbecsülése és egy egészséges jövőkép kialakítása!”.

A rektor ez alkalommal is összefogásra és támogatásra kérte az SJE sikeréért munkálkodókat, megköszönve valamennyiük bizalmát és segítségét, az egyetembe vetett hitét, és megnyitotta a 2015/16-as akadémiai évet.

Ezután Stubendek László, Révkomárom polgármestere is köszöntötte a jelenlevőket. Meggyőződésének adott hangot, hogy hasznosan telt el az előző tizenegy év, mindhárom kar stabilizálódott, és biztosítottnak látszik a diákutánpótlás. Megjegyezte: az is bizalomra ad okot, hogy a felsőoktatás tudományosságát értékelő 2013-as éves jelentés alapján az SJE az egy oktatóra eső publikációk számában az összes szlovákiai közszolgálati felsőoktatási intézmény között a 3. helyet foglalta el, az egy oktatóra eső monográfiák számát illetően pedig az 1. helyen végzett. „Lazítani azonban nincs időnk, mert választ kell adni az új kihívásokra.  Selye János, illetve a Selye János Egyetem hírnevének öregbítése szenzációs kihívás, aminek meg kell felelni!” – hangsúlyozta beszéde végén.

Az ünnepségen rektori díjban részesült 19 kiemelkedő szakmai munkát végző, nívós publicisztikai tevékenységet folytató vagy tudományos monográfiákat megjelentető egyetemi dolgozó. Azután Szabó Dávid, az SJE Hallgatói Önkormányzata (HÖK) elnökének irányításával az elsősök hagyományos közös fogadalomtétele is megtörtént. A HÖK-elnök saját bevallása szerint örül annak, hogy idén 120 gólyát üdvözölhettek a Gilice gólyatáborban. Úgy véli, hogy ez a létszám az egyetemen folyó oktatás és tudományosság nívóemelésének, valamint a beiratkozási körútjuk sikerének is köszönhető. „Szülőföldünkön magyarul tanulni kiváltság, amit az SJE megadott nektek” – hívta fel a figyelmet a nagyszerű lehetőségre, amivel egyre több felvidéki fiatal él.

Az egyetemi tanévnyitón közreműködött a csupán két éve működő, ám máris aranysávos minősítésnek örvendő, Orsovics Ivett karnagy által irányított egyetemi kórus, amely záróakkordként a Gaudeamus igitur-t énekelte el.

201509181553030.sje01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.