Tanácstalanság a gyógyszertárakban

A felmérés megmutatta, hogy a piacról eltűnt 50 gyógyszer, többnyire szívgyógyszerekről van szó. A helyzet hónapról hónapra romlik. Az egészségügyi tárcának egyelőre nem sikerült megállítania a trendet.
A felmérés tavaly decemberben kezdődött a gyógyszertárakban, a patikusok és a páciensek is jelentették a hiányzó gyógyszereket. Összeállították az 50 legnehezebben hozzáférhető gyógyszer listáját. A gyógyszerek többsége modern kardiológiai vérhígító gyógyszer, amelyek elősegítik az infarktus és az agyvérzés megelőzését. Nem elérhető a cukorbetegek számára az inzulin, az asztmások számára az inhalátorok, a pszichiátriai és az onkológiai gyógyszerek és az oltóanyagok sem.
A probléma leginkább Eperjes, legkevésbé Nyitrai megyét érinti. „Nagy problémát jelent a gyógyszerek hozzáférhetősége, nincs olyan betegcsoport, amelyben ne hiányozna valamilyen gyógyszer, és nem tudjuk, hogyan harcoljunk a gyógyszerhiány ellen” – mondta Richard Karabin homonnai gyógyszerész.
„A felmérés eredményei azt igazolják, amire mi, gyógyszerészek már régóta próbálunk rámutatni, hogy nincsenek gyógyszerek, külföldre viszik azokat” – reagált Ondrej Suke¾, a Szlovák Gyógyszerészeti Kamara elnöke.
A gyógyszerészek tovább fogják figyelni a gyógyszerpiacot. Az eddig megszerzett adatokkal az egészségügyi tárcához szeretnének fordulni. Azt akarják, hogy a tárca olyan intézkedéseket fogadjon el, amelyek biztosítanák, hogy a gyógyszerek időben, komplikációk nélkül eljussanak a páciensekhez, és ne kerüljenek reexportra. Tomáš Drucker egészségügyi miniszterrel még ebben a hónapban szeretnének találkozni.
A gyógyszerészek vezetője gazdasági okokkal indokolja, hogy miért éppen a szívbetegek gyógyszerei hiányoznak. „Drága gyógyszerekről van szó, nagy árkülönbségek vannak a szlovák és a külföldi árak között, ezért lehet sokat keresni rajtuk, és ezért tűnnek el a leggyakrabban” – gondolja Suke¾.
Az egészségügyi tárca a gyógyszerek külföldre történő eladását gazdasági folyamatként értékeli, amely egyre jobban terjed Szlovákiában. Drucker szerint több lehetőség és eszköz létezik a jelenség megfékezésére, de ahhoz szükség van a szakemberekkel történő kommunikációra.
„Ezekben a napokban az egészségügyi minisztérium képviselői találkoznak az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Hivatal, a gyógyszeripar, a patikák és az egészségügyi intézmények képviselőivel, és olyan megoldást keresnek, amely elérhetővé teszi a gyógyszereket a szlovák állampolgárok számára” – mondta Stanislava Pondelová, az egészségügyi tárca szóvivője.
A gyógyszerek reexportjának kérdését megnyitják az uniós elnökséggel összefüggésben is, mert olyan problémáról van szó, amely az unió több országát érinti.
A gyógyszerészek információi szerint a vérhígító gyógyszereket 50 esetben nem kapták meg a páciensek. Leginkább a szívbetegeket érinti ez a probléma, ezek a gyógyszerek gátolják a vérrögök kialakulását, amelyek elzárhatják az ereket, és infarktust és agyvérzést okozhatnak.
Štefan Farský kardiológus arra int, hogy a gyógyszerek hiánya komoly gondot jelenthet a páciensek számára. Ha a páciens nem jut hozzá a modern gyógyszerhez, vissza kell térnie a régebbi típushoz, amely kevésbé hatékony, és több időre van szükség ahhoz, hogy kitapasztalják, mekkora adagra van szükség. Ehhez viszont gyakoribb ellenőrzésekre van szükség a kardiológusnál.
„Például az olyan páciens estében, akinek rendszertelen a szívműködése, nem lehet rögtön megállapítani, mekkora varfarín adagra van szüksége. A betegnek néhány hónapig rendszeresen le kell venni a vérét, hogy megállapítsák az optimális adagot. A modern gyógyszerek sokkal hatékonyabbak, mint a varfarín, és a pácienstől nem kell olyan gyakran vért venni“ – magyarázta Farský.
A páciensek jogait védő szervezet arról tájékoztatott, hogy gyakran találkoznak olyan helyzettel, amikor a betegnek több patikába el kell mennie, mégsem jut hozzá a gyógyszeréhez. „Ezért a begek kisebb adagokban használják a gyógyszert, vagy csak minden második nap veszik be, hogy a gyógyszerük minél tovább kitartson“ – mutat rá Katarína Kafková, a szervezet elnöke, de ez a spórolás rontja a kezelést folyamatát. Úgy gondolja, a gyógyszerkivitelt kell szigorúan szabályozni.
2013-tól a gyógyszerexportőröknek be kell jelenteniük az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézetnek, melyik gyógyszert és milyen mennyiségben szeretnék külföldre vinni. Ha a hazai piacon hiánycikk az adott gyógyszer, az intézet megtilthatja az adott gyógyszer kivitelét.
Az intézkedés ellenére továbbra is eltűnnek a gyógyszerek a szlovák piacról. A patikusok szerint ez azért van így, mert a gyógyszerészek nem jelentik be a kivitelt, vagy más tételt szálllítanak külföldre, nem azt, amelyiket bejelentették. Az intézet adatai szerint tavaly 1 735 605 csomag gyógyszert szállítottak Szlovákiából külföldre, leginkább Németországba, Hollandiába, Csehországba, Dániába, Nagy-Britanniába és Litvániába.
A gyógyszergyártók azt állítják, érzékenyen érinti őket a gyógyszerkivitel problémája. Az Innovatív Gyógyszeripari Szövetség, amely több gyártót foglal magába, tartósan figyelmeztet erre a problémára. Arra emlékeztet, hogy a szlovákiai gyógyszerárak a legalacsonyabbak közé tartoznak az Európai Unióban.
„Az árak gyakran arra motiválják a gyógyszerkereskedőket, hogy külföldön értékesítsék az orvosságokat. Ez annak ellenére történik így, hogy világos a gyógyszerek iránti kereslet a páciensek részéről“ – tájékoztatott Katarína Slezáková, a szövetség ügyvezető igazgatója. Szerinte a gyógyszer annak ellenére nem hozzáférhető a páciens számára, hogy elegendő mennyiségű a behozatal.
Slezáková szerint a gyógyszeripari cégek szinte naponta kapják a gyógyszerhiánnyal kapcsolatos panaszokat a betegektől és a szállítóktól egyaránt. „Miután a gyártó átadja a forgalmazónak a gyógyszereket, nincs lehetősége dönteni a gyógyszerek sorsáról, ezért nem tudja a megfelelő módon intézni a páciensek és a gyógyszerészek panaszait” – pontosította Slezáková.
Hozzátette, csak az állam javíthat a helyzeten, csak az állam szabályozhatja, hogy a beteg hozzájusson a gyógyszeréhez. Slezáková szerint ehhez jogszabály-változásra van szükség, ezért a szövetség képviselői találkozni szeretnének az egészségügyi miniszterrel.
