2017. április 17., 17:05

Támogatja az Európai Uniót az ifjúság

POZSONY. A Közép- és Kelet-Európában élő fiatalok több mint háromnegyede pozitívan viszonyul az Európai Unióhoz, amely fő hozadékának a békét és a szabadságot tartja. Országukat meg akarják tartani az EU-ban, s az iszlám fundamentalizmust és a terrorizmust tartják a legnagyobb problémának – derült ki egy felmérésből.
201703280927250.eu01.jpg

A reprezentatív on-line felmérést háromezer 15-24 év közti fiatal bevonásával január 30. és február 13. között a Bertelsmann Alapítvány németországi és ausztriai partnereivel, valamint a visegrádi négyekkel együtt készített.

„A béke és a szabadság elválaszthatatlanul kötődnek az EU-hoz, de azokra nem szabad magától értetődő dologként tekinteni. Ahhoz, hogy további 60 éven át folytassuk az EU sikertörténetét, szükségünk van arra, hogy közösen védelmezzük és támogassuk ezeket az értékeket” – szögezte le a felmérés eredményei kapcsán a Bertelsmann Alapítvány elnöke, Aart De Geus.

A válaszadók 77 százaléka az érintett hat országban pozitívumnak tartja az uniós tagságot, miközben annak legnagyobb hívei a németek (87 százalék) és az osztrákok (77 százalék). A V4-es tagországokban is, ahol az alapítvány szerint a kormány képviselőinél bizonyos mértékben előfordul EU-ellenes retorika, sok fiatal híve az uniónak. Közülük legtöbben, 79 százalékban Magyarországon élnek, majd Lengyelország következik 76, Csehország 73, Szlovákia pedig 70 százalékkal.

A megkérdezett fiatalok a békés uniós együttélés után legjobban azt a lehetőséget értékelik, hogy más tagországokban is élhetnek és dolgozhatnak (66 százalék), illetve tanulhatnak (66 százalék). A német ifjak második pozitívumként az éghajlati változások ellen folytatott harc elleni közös európai igyekezetet említik.

A felmérés eredményeiből az is következik, hogy a közreműködők többsége annak a híve, hogy országa továbbra is a megreformálandó EU-ban maradjon. A legerősebb támogatást ismét a németek (77 százalék) és az osztrákok (71 százalék) nyilvánították ki. A V4-es tagországok közül ezt az álláspontot a magyarországi ifjak 65, a lengyelek és szlovákok 64, illetve a csehek 60 százaléka képviselte. „Az európai fiatalok nem engedik meg, hogy újból befolyásolja őket az EU-ellenes retorika. A pozitív értékeléseik ösztönző jelzést jelentenek az EU születésének 60. évfordulója alkalmából” – szögezte le Aart De Geus.

A válaszadók többsége (74 százaléka) az iszlám fundamentalizmust és a terrorizmust tartja napjaink legnagyobb problémájának. Ennek kapcsán az iszlám terrorizmus (83 százalék) és a migráció (79 százalék) miatti legjobban a lengyelek félnek. A terrorizmust tartja a legnagyobb veszélynek a német válaszadók 64 százaléka is. A környezetszennyezést, az éghajlati változásokat és az azokkal összefüggő ökológiai katasztrófákat 63 százalékuk tartja nagy európai problémának, míg a növekvő nacionalizmusról és idegengyűlöletről a német ifjak 60 százaléka állítja ugyanezt.

A Bertelsmann Alapítvány részére készített felmérés a lengyel Közéleti Kérdések Intézetével (IPA, Varsó) és a Kantar Public ügynökséggel együtt született meg. Minden országból az Eurostat statisztikai adataiból kiindulva 500 válaszadót választotta ki. A további országokban partnerük volt a bécsi székhelyű Humán Tudományok Intézete (IWM), a pozsonyi Közéleti Kérdések Intézete (IVO), a prágai STEM intézet és a budapesti Political Capital.

Megosztás