2011. április 14., 10:30

Takarékoskodó kórházak

POZSONY. Súlyos megszorítások, takarékossági intézkedések várnak a szlovákiai kórházakra. Ahol lehet, lefaragják a költségeket, hogy a kormány által elfogadott racionalizációs csomag intézkedéseit végrehajtsák. Az ágyszámcsökkentés mellet átértékelik a biztosítókkal kötött szerződéseket, valamint a gyógyszerbe- szerzést, előtérbe kerülnek az egynapos műtétek és kórházi osztályok szűnnek meg.

Ivan Uhliarik szakminiszter éppen fél évvel ezelőtt jelentette be, hogy „nagytakarítás“ vár az egészségügyi intézményekre, hogy csökkenteni tudják adósságukat. Az átfogó racionalizációs terv elkészült, amelyet a kormány szerdán elfogadott. Az elemzés szerint való igaz, a kórházak elsősorban azért adósodtak el, mert az egészségbiztosítókból a szükségesnél kevesebb pénzt kaptak. Az orvosok „hitelbe“ gyógyítottak, és 2010 végére a nyolc állami kórház 34 millió euróval maradt adós csak a szociális biztosítónak!

A miniszter elképzelése szerint Július elsejétől fel kellene számolni a kórházi ágyak 10-15 százalékát, összesen 3500 darabot. Ennek formája az osztályok összevonása illetve az alacsony hatékonyságú osztályok tényleges megszüntetése az egyes kórházakban. Ez a folyamat egyébként az Általános Egészségbiztosító közreműködésével már megkezdődött. A nyitrai egyetemi kórházban bezárták a 24 ágyas bőrgyógyászati osztályt, a betegeket a 20 ágyas érsekújvári kórház vette át. A biztosító ezzel letudta a dolgot, ám a szakma véleménye az, hogy a két osztály között hatalmas a minőségi különbség, természetesen a nyitrai egyetemi kórház javára.

Az egészségügyi intézmények további eladósodásának megfékezésére egy speciális team ügyel. A menedzserek átvilágítják a kórházakat, rendszeres ellenőrzéseket tartanak az egyes intézményekben. Főleg a működési költségekre, a gyógyszervásárlásokra helyezik. A miniszter máshol is számol a menedzserekkel. A hat legproblémásabb intézmény, a pozsonyi gyermekklinika, a kassai, a besztercebányai, a nagyszombati a terencséni és a pozsonyi egyetemi kórház vezetői mellé „speciális“ menedzserket állít, hogy tanácsaikkal segítsék a gazdaságos működést. A kórházak ezután alakulnának át részvénytársaságokká.
Közben az egészségügyi dolgozók április elsejétől sztrájkkészültséget hirdettek. Azt akarják, hogy az állam fizessen többet az egészségbiztosítóknak a nyugdíjasok, a munkanélküliek és a gyermekek után. Mint mondták, annyira keveset fizet az állam a biztosítottjai után, hogy abból képtelenek fenntartani az egészségügyi intézményeket, nem beszélve az orvosok és az ápoló személyzet jövedelmének emeléséről.

Anton Szalay, az egészségügyi dolgozók szakszervezeti vezetője kifejtette, az államnak növelnie kellene az egészségügyi ellátórendszer forrásait is. Ehelyett azt tapasztalják, hogy a kormány fokozatosan feladja korábbi elhatározásait, gondoljunk csak arra, hogy a tervekkel ellentétben mégsem kell egészségbiztosítási járulékot fizetniük a korosabb egyetemi hallgatóknak, és újabban attól is elállt a kormány, hogy járulékfizetéssel terhelje meg a bérletből származó bevételeket.


Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.