2017. december 9., 10:29

Szupermasszív fekete lyuk uralkodik a távoli űrben

Egy nemzetközi kutatócsoport a napokban tette meg a bejelentését, hogy felfedezték az eddigi legtávolabb lévő fekete lyukat, amely egy galaxis középpontjában felfal szinte mindent maga körül.
201712090927580.bh01.jpg

A szupermasszív fekete lyuk beszippantja a csillagokat, a csillagközi gázokat. Olyan távolságra található tőlünk, hogy a csillagászok olyannak láthatják, amilyen az ősrobbanás után mintegy hétszázmillió évvel volt.

Földi mértékegységekkel mérve szinte felfoghatatlan a nagysága. Az univerzum születése után igen rövid idő alatt nőtt döbbenetesen méretűre. A mi Napunknál körülbelül 800 milliószor nagyobb.

A fekete lyukba zuhanó anyag egy rendkívül forró anyagtömeget, úgynevezett akkréciós korongot hoz létre, amely a lyuk körül kering. Az így keletkezett óriási fényű kvazár, azaz csillagszerű rádióforrás általában távoli galaxisok aktív magja. A  kvazárok a legragyogóbb, legtávolabbi égi objektumok. Az univerzum korai történetének megismerése szempontjából kulcsfontosságúak a szakemberek szerint.

Ez most felfedezett kvazár azért érdekes, mert olyan korból származik, amikor az univerzum történetének még csak alig öt százalékánál tartott. Ekkoriban kezdett kiemelkedni abból a szakaszból, amelyet sötét korszaknak neveznek, kicsivel később jelentek csak meg az első csillagok.

A kvazár távolságának megbecsüléséhez az úgynevezett vöröseltolódást figyelik meg, vagyis azt, hogy mennyi fény alakul át a megtett út alatt kék színűből vörössé. Az újonnan felfedezett fekete lyuk vöröseltolódása hét és fél. Minél magasabb ez az érték, annál nagyobb a távolság, és a csillagászok annál korábbi időkbe nyernek betekintést az objektum vizsgálatakor. A friss felfedezés előtti távolsági rekordot egy olyan kvazár tartotta, amely az univerzum nyolcszázmillió éves korából származott.

A nem mindennapi felfedezés a világ több csillagvizsgálója által gyűjtött adatokon alapult. köztük volt a Hawaiin lévő Mauna Kea vulkán Gemini North nevű állomása és az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) infravörös csillagászati műholdja, a WISE, amely egy széles látószögű infravörös felmérő felfedező műhold.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.