2011. június 20., 12:46

Születőben a hiperszonikus Concorde

PÁRIZS. A jövő hiperszonikus rakétarepülőgépe 2,5 óra alatt jutna el Párizsból Tokióba az EADS német hadiipari konszern tervei szerint, a Concorde-nál kétszer gyorsabb gép tervét a hétfőn kezdődött párizsi nemzetközi repülőshow-n mutatta be a nagyközönségnek.

A hetvenes évek közepén sokan azt hitték, hogy a Concorde és orosz riválisa, a TU–144 alapjaiban változtatják meg a repülést: eljött a szuperszonikus utasszállítás korszaka. Azonban gyorsan kiderült, hogy a kontinenseken belül egyszerűen túl kicsik a távolságok ahhoz, hogy ki lehessen használni a repülőket. Az még gyorsabban kiderült, hogy az emberek egyáltalán nem hajlandóak tolerálni a hangrobbanás ablakrezegtető dörrenését. Hamar megszületett a döntés: csak az óceán felett, a partoktól távol léphető át a hanghatár. Ez érzékenyen érintette a gépek repülési idejét.

A fejlődés egyik ága azonban mégis ebbe az irányba halad. Az Aerion cég 2014-re ígéri egy forradalmian új koncepción alapuló szuperszonikus polgári gép piacra dobását, megteremtve ezzel egy új osztályt, az SSBJ-t. A környezetbarát csoda 1,6 Machos végsebességre képes. Utazási magassága 11 ezer méter, utazási sebessége 1700 kilométer óránként. Hatótávolsága csúcssebességen 7800 kilométer. 12 utas szállítására alkalmas. Ára nyolcvanmillió dollár. Az első példányt már kifizette egy dubaji sejk. Nincs szükség speciális reptérre, beéri egy mindössze egy kilométeres kifutóval. De nem ez az egyetlen cég. A hírek szerint az orosz Szuhoj gyár is be akar törni erre a piacra, a gép már tervezés alatt áll.

A szuperszonikus repülés szempontjából fontos dologra jöttek rá a mérnökök: a repülőgép alakjának megváltoztatásával csökkenthető a hangrobbanás ereje. A mérnökök reményei szerint az ideális forma megtalálásával annyira lecsökkenthető lesz, hogy fel sem tűnik majd a gép hangja mellett. Ez lehetőséget adhat a kontinensek feletti szuperszonikus repülésre is.

A nagyok is tervezik már a szuperszonikus utasszállító gépeket. Az Airbusokat gyártó EADS csoport olyan „szuper-Concorde” tervezésébe fogott, amely két óra alatt repüli át az Atlanti-óceánt. A Boeing egy japán ipari konzorciummal állt össze: tervük egy olyan repülőgép, amely a hangsebesség kétszeresével tudna repülni, és eközben egy Concorde zajának csupán egy százalékát gerjesztené.

  

A legvadabb jövő azonban a hiperszonikus repülés. Az ESA mérnökei már a Lapcatról álmodnak. Ez a nagy repülőgép öt, sőt nyolc Mach (9600 km/óra) sebességet is elérne. Így a London–Sydney út két órára csökkenne.

A dolog nem reménytelen, már elkészültek a szükséges prototípusok, a hajtómű neve Screamjet, az erőssége, hogy nincsenek benne mozgó alkatrészek, a hátránya, hogy 4 Mach alatt be sem indul. A fejlesztőknek döbbenetes nyomási, súrlódási és hőmérsékleti értékekkel kell megküzdeniük. Az Ausztráliában 2007-ben végrehajtott repülés sikeres volt, a sugárhajtómű 11 ezer kilométer/óra fölé, a hangsebesség több mint tízszeresére gyorsította a repülőgépet.

Az EADS német hadiipari konszern a hétfőn kezdődött párizsi nemzetközi repülőshow-n bemutatta be a nagyközönségnek a Concorde-nál kétszer gyorsabb gép tervét. A cég hiperszonikus rakétarepülőgépe 2,5 óra alatt jutna el Párizsból Tokióba. A ZEHST (Zero Emission Hyper Sonic Transport) avagy az emissziómentes hiperszonikus közlekedési eszköz 2050-ben állhatna forgalomba és legfeljebb 50-100 utas befogadására lenne alkalmas.

A grandiózus tervekből egyelőre egy 4 méter hosszú makettet láthatnak az érdeklődők. Az EADS szerint az első pilóta nélküli prototípus 2020-ra készülhetne el, de innentől számítva még további 30 év telhet el a mentetrend szerinti járatok indulásáig.

 A környezetbarát repülést úgy biztosítanák, hogy a felszállást segítő normál hajtóművek hínárból előállított bioüzemanyagot égetnének, majd a 32 kilométeres repülési magasságot elérve a gép hidrogénnel és oxigénnel működő torlósugár-hajtóműre váltana át. (Jelenleg a repülőgépek mintegy 10 kilométer magasan repülnek.) "Ily módon nem szennyezel, már a sztratoszférában repülsz" - hangoztatta Jean Botti, az EADS főkonstruktőre.

A ZEHTS fejlesztése japán cégekkel együttműködve olyan technológiákon alapul, amelyek már jelenleg is elérhetőek.  A tervezők elsősorban abból az üzleti körből várják a leendő utasokat, amely korábban a legendás Concorde szuperszonikus repülő utasközönségét is alkotta. A London-New York 90 perces út ára 5 ezer font (másfél millió forint) körül alakulna.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.