2012. február 15., 15:39

Szolgálják a közösségek megmaradását

POZSONY, BUDAPEST. Összesen ötvenhat intézmény és program került fel a nemzeti jelentőségű intézmények listájára, Szlovákiából a többi között a Csemadok is.

Miként arról portálunkon tegnap hírt adtunk, a Bethlen Gábor Alap honlapján olvasható tájékoztató szerint nemzeti jelentőségű intézmény minősítést kapott Erdélyből 16, Kárpátaljáról 12, Vajdaságból 11, Szlovákiából 10 intézmény, illetve program. Bekerült ebbe a körbe Szlovéniából és Horvátországból 2-2 intézmény, a diaszpórából 3 intézmény.

Erdélyből többek között a Sapientia-Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a válaszúti Mezőségi Szórványkollégium, a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség, valamint a Szent Ferenc Alapítvány került a körbe.

Vajdaságból nemzeti jelentőségű intézmény lett a Magyar Nemzeti Tanács több programja, így a felsőoktatási ösztöndíj-, illetve a szórványprogram, szintén ilyen minősítést kapott a Nagybecskereki Lánykollégium, az újvidéki Apáczai Diákotthon és a Zentai Gimnázium.

Kárpátaljáról a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, több református líceum, a Munkácsi Szent István Katolikus Líceum, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség lett többek között nemzeti jelentőségű intézmény.

Szlovákiából többek között a Csemadok kapta meg ezt a minősítést. Görföl Jenő, a Csemadok országos titkára portálunknak elmondta: a szervezeten belül 19 szervezeti egységet tudnak biztonsággal működtetni a  Bethlen Gábor Alap jóvoltából. " A Csemadok központi szervei, a Területi Választmányaink és a választott szerveink a munkájukra összpontosíthatnak, nem kell a létbiztonság miatt folyamatosan aggódni, biztonságosan működhetnek. A rendezvényekre természetesen ahogy eddig, a jövőben is pályázni kell, ez természetes" - mondta portálunknak Görföl Jenő. A Csemadoknak jelenleg több mint 400 alapszervezete és művészeti együttese van.

A teljes szlovákiai lista:  Csemadok, Gramma Nyelvi Iroda, Fórum Intézet, Komáromi Jókai Színház, Kassai Thália Színház, Pro Civis Polgári Társulás, Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, Selye János Egyetem, Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség,  Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetsége.

Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár az MTI-nek elmondta: a Magyar Állandó Értekezletet (Máért) kérték fel, hogy határozza meg azt a kritériumrendszert, ami alapján ebbe a körbe be lehet kerülni, a Máért alapszervezetektől pedig azt kérték, javasoljanak intézményeket. Az elvárt kritériumok között említette, hogy egy adott intézmény mennyire szolgálja a közösség megmaradását, a magyar nyelv terjesztését, az autonómiát, a helyi közösségek gyarapodását. Feltétel még, hogy mennyire stabil, kiszámítható a működése, vagy tud-e pluszforrásokat bevonni.

Az érintett intézmények normatív alapon kapnak támogatást egy-egy költségvetési évben, és nem a nyílt pályázati rendszereken kell eseti jellegű forrásokat kérniük. Olyan intézményekről van szó, amelyek régóta működnek és remények szerint még sokáig működni fognak - ismertette a helyettes államtitkár.

Az intézmények listáját minden évben áttekintik, kerülhetnek fel rá újak, és kerülhetnek le is listáról. A támogatásokat már az idei évben eszerint folyósítják, a pontos összeg a szükségletektől, és az intézménytípustól függően eltérő, a döntést a Bethlen Gábor Alap bizottsága hozza meg, várhatóan heteken belül.

A Bethlen Gábor Alap egy elkülönített állami pénzalap, amelynek célja a kormány nemzetpolitikai stratégiájához kapcsolódó nemzetpolitikai célok megvalósulásának elősegítése. Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes kedden a nemzetpolitikai tárcaközi bizottság ülése után jelentette be, hogy elkészült a nemzeti jelentőségű intézmények listája az egész Kárpát-medencére vonatkozóan. 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.