2012. augusztus 14., 09:07

Szoftverfrissítést kap a Curiosity

WASHINGTON. A Curiosity robot ma egy hete tartózkodik a Marson, melyet némi pihenővel ünnepel meg. Ennek során frissítik "agyát".
Az egytonnás NASA-robot szinte rögtön augusztus 5-i leszállása után elkezdte hazaküldeni első fotóit, és tesztelni 10 tudományos készülékét. Jelenleg azonban négynapos "relaxálós" időszakának közepén jár, amikor is „agyát átprogramozzák”, a landolásról a felszíni vizsgálatokra vált.

Ben Cichy, a Curiosity vezető szoftvermérnöke szerint az új szoftverpakk számos nagyszerű megoldást kínál a tudományos és a felszíni vizsgálódásokat irányító csapatnak. Elmondása szerint kezdettől úgy tervezték a missziót, hogy a szoftvert a különböző fázisokhoz tudják igazítani. "A Curiosity által mostanáig használt repülési szoftver kifejezetten a landolásra fókuszált. Számos olyan opciója van, melyre már nincs szükség. Vannak ugyan alapvető funkciói, amelyek elősegítik a felszíni mozgást, de végig azt terveztük, hogy érkezés után a felszíni műveletekre optimalizált szoftverre váltunk."

Eme új verzió egyik kulcsfontosságú képessége a képfeldolgozás az akadályok kiszúrására. Ezzel lehetővé válnak a hosszabb utazások, így a robot autonómiára tesz szert a potenciális veszélyforrások azonosításában és kikerülésében. A szoftver néhány másik opciója pedig a robotkar végén lévő eszközök használatát segíti elő.

Bár a 2,5 milliárd dolláros robot csak néhány napja tartózkodik a Vörös Bolygón, már sok mindenre büszke lehet. Merész és predecens nélküli landolást hajtott végre, hibátlanul. A belépő, ereszkedő és landolási szekvencia utolsó fázisában a rakéta meghajtású égi daru eresztette le pányvákon a hatkerekű robotot a Gale-kráterbe, majd arrébb repült, és 600 méterre a landolóhelytől szándékosan a felszínbe csapódott. Ilyen landolási manővert korábban soha nem próbáltak idegen bolygón.

A Curiosity emellett olyan irányított rendszert is alkalmazott, amely lehetővé tette, hogy sokkal pontosabban landoljon a bolygón, mint bármely másik elődje. Az előzetes elemzések azt mutatják, hogy mindössze 2,4 kilométerrel tévesztette el célpontját, amely a 7x19 kilométeres landolási ellipszis közepe lett volna. Ezenkívül a robot felszerelése kitűnően működik. A szakemberek eddig nem találkoztak meghibásodással 17 kameráját vagy 10 tudományos készülékét érintően.

A high-tech felszerelést már igénybe is vették. Számos kép érkezett a robottól, többek között ereszkedéséről és landolási helyének körpanorámájáról. Augusztus 8-án pedig sugárzásmérő készüléke mintegy három és fél órán át vizsgálódott, adatokat gyűjtött, melyek segíthetik a NASA későbbi, emberes misszióinak megtervezését.

A Curiosity szoftvercseréje augusztus 14-re befejeződik. A robotnak akkor készen kell állnia a barangolásra, kinyújthatja 2,1 méteres robotkarját, és tényleg megkezdheti az igazi vizsgálódást.

A kutatócsapat azonban nem siet, néhány hónapos felkészítést terveznek, hogy biztosak legyenek benne, a robot kitűnő állapotban van. A 2,5 milliárd dolláros Curiosity a legkomplexebb és legkorszerűbb robotfelderítő egy másik planétán – mondják a NASA szakemberei -, így igen fontos, hogy alaposan átvizsgálják működését.

Kihangsúlyozták, nincs is miért sietni. A Curiosity elsődleges missziója a tervek szerint közel két földi évig tart, azonban plutónium energiaegysége sokkal hosszabb ideig működésben tarthatja, amennyiben kulcsfontosságú alkatrészei nem hibásodnak meg. Fő célja meghatározni, a Gale-kráter hordozhatott-e valaha mikrobiális életet. Megvizsgálja majd a bemélyedés és a Sharp-hegy – 5 kilométer magas hegy a kráter közepén - kőzeteit és talaját, hogy választ kapjon erre a kérdésre.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.