2014. augusztus 29., 12:22

SZNF-évforduló: a szlovákok hagyjanak fel a történelmi traumákkal!

POZSONY. Dušan Jarjabek, a parlament kulturális bizottságának elnöke úgy véli, hogy a szlovákoknak fel kellene hagyniuk az olyan történelmi traumákkal, mint amilyen az Osztrák-Magyar Monarchia, a Tiso-féle szlovák állam vagy a Szlovák Nemzeti Felkelés. Ezért a SITA hírügynökségnek ma azt nyilatkozta, hogy csak azokat a pozitívumokat kellene átvennünk, amiket ezek a történelmi események a jövő számára jelentettek.

„Vegyünk példát az olyan nagy nemzetektől, mint amilyen a francia vagy az angol, amelyek a saját történelmükbe szintén „bekövezhetnék“ magukat, ha azt akarnák! Õk azonban a történelemből mindig a pozitívumokat vették át. A traumák semmi jóhoz nem, csak a bűntudat komplexusaihoz vezetnek“ – hangsúlyozta Jarjabek. Szeinte a Szlovák Nemzeti Felkelést (SZNF) úgy kell emlegetni, mint a világot akkoriban uraló fasizmus elleni felkelést – írja a Topky.sk internetes portál.

Peter Belinský, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) alelnöke azt gondolja, hogy az SZNF során a szlovák nemzet az igazság oldalára állt. „Szlovákia e felkeléssel emancipálódott, és egységes álláspontra jutott azzal kapcsolatban, hogy területünk más nemzet általi bitorlása helytelen volt. A szlovákok megmutatták, hogy a túlerőnek is ellent tudnak állni, ami helyes döntés volt“ – mondta el Belinský ma a SITA hírügynökségnek.

A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) frakcióvezetője, ¼udovít Kaník szerint az SZNF a szlovák nemzet történelmi döntése volt, amely alapján a szabadságért és demokráciáért folytatott harcban felkelt a fasiszták ellen. „Az SDKÚ-DS tagjai számára a felkelés különleges jelentőséggel bír, mivel az SDKÚ annak a Demokrata Pártnak az utódja, amely megszervezte az SZNF-et, és képviselettel bírt a felkelő Szlovák Nemzeti Tanácsban“ – hangsúlyozta Kaník.

„A felkelésnek köszönhetően a háborúban a győztesek oldalán álltunk, de a sztálini vezetés befolyása alá kerültünk, amivel súlyos árat fizettünk a Szovjetunió által nekünk nyújtott segítségért“ – szögezte le.

„Az SZNF üzenetét, ami a szabadságért és demokráciáért folytatott harc, tovább kell adni, mivelhogy azt a keleti országhatárunkon túl manapság is veszélyeztetik. Nem kérdőjelezhetjük meg a demokratikus államok agresszorellenes egységes politizálását. Ezért elutasítjuk Robert Fico Oroszországgal kapcsolatos kritikán felüli álláspontját, amellyel kétségbe vonja Szlovákia NATO-tagságát, szégyent hoz az SZNF-re és mindazokra, akik a szabadságért

Megosztás