2017. október 22., 12:06

Szlovákiai politikusok a cseh választásokról

POZSONY. A szlovákiai politikusok többnyire negatívan értékelik a a hétvégi csehországi képviselőházi választások eredményét, vagyis azt, hogy az Andrej Babiš vezette jobbközép ANO mozgalom magabiztos győzelmet aratott, s a parlamenti alsóházba kilenc párt és mozgalom jutott be.
201710221207250.bab03.jpg

¼uboš Blaha, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselője, a parlament európai ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke nagyon csalódott a cseh választások eredménye miatt. Úgy fogalmazott, a baloldal számára ez ahhoz hasonló „vérfürdő”, mint amilyet a franciaországi szocialisták vagy a holland szociáldemokraták éltek át. „Csehország hosszú évekig példát jelentett a szlovák baloldal számára, csodáltuk a mély cseh baloldali hagyományokat, a kulturális fejlettséget és az intellektuális erőt. Erre most azt halljuk, hogy a cseh választásokat nagy előnnyel a jobboldali populizmus nyeri meg” – mondta Blaha. Hozzátette, Csehország jobbra tolódott, több lesz az euroszkepticizmus, az idegengyűlölet és vállalkozói érték, viszont kevesebb szolidaritás és szociális megbékélés. „Beigazolódik a kétféle trend: az egyik oldalon megerősödnek a kiskirályok és az üzletemberek, ezt az Amerikai Egyesült Államokban Trump, Franciaországban Macron, Ukrajnában Porosenko, Csehországban Babiš példáján látjuk. A másik oldalon egyre inkább előrejutnak a szélsőjobboldali pártok, akik ellopják a munkásember választót a baloldaltól, mivel a nyugati baloldal elszakadt a dolgozó emberektől, olyan témákkal foglalkozik, amelyeket a városi liberálisok erőszakolnak rá. Ez semmi jót nem jósol Európa jövője számára” – jelentette ki Blaha.

Veronika Remišová, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) képviselője szerint a Cseh Köztársaság áll legközelebb Szlovákiához, ezért fontos, hogy jó és stabil kormánya legyen. „Nem lesz egyszerű dolog, mivel a parlamentbe sok párt jutott be, három kis párt épphogy elérte a parlamenti küszöböt” – jegyezte meg. Hozzátette, a választások előtt sokat beszéltek a szélsőséges pártok megerősödéséről. „Ezért örülök, hogy a valóságban csökkent a szélsőséges pártok megválasztott tagjainak a száma, a szavazatok egy része átcsoportosult a szélsőbaltól a szélsőjobbhoz. Mindkét ideológia a múltban megmutatta, hogy sok rosszat hoznak az embereknek, ezért örülök, hogy a választások során nem kerültek jelentős mértékben hatalomra” – mondta a képviselőnő.

A Most-Híd közölte, az Európai Néppárt tagjaként számukra fontos, hogy partnerpártjai, a KDU-ÈSL és a TOP09 a populistákkal és a rendszerellenes alakulatokkal folytatott nem könnyű harc után bejutottak a parlamentbe. „Sok munka fogja várni őket Csehország további pro-európai irányának védelmezése során. Ehhez a munkához kívánunk nekik sok sikert” – mondta Bugár Béla pártelnök.

Adriana Pèolinská, a Család vagyunk (Sme rodina) képviselője szerint a cseh választások fő témája Andrej Babiš volt, ezért nyerte meg a voksolást. „A választók megmutatták, hogy nem hisznek a standard politikai pártokban, leginkább a baloldalnak nem hisznek, amely súlyos vereséget szenvedett” – mutatott rá Pèolinská. Szerinte a választások eredménye a nem standard pártok és a jobboldal győzelme. „Engem leginkább az érdekel, hogy ez mit jelent majd Szlovákia számára. Hiszek abban, hogy továbbra is átlagon felüli jó államközi és emberi kapcsolatokról beszélhetünk majd” – mondta a Család vagyunk képviselője.

A Polgári Konzervatív Párt (OKS) szerint a csehországi választási eredmények újból igazolják a demokratikus politika válságát Közép-Európa országaiban. „Az, hogy növekedett a nem rendszerszerű pártokra szavazók száma, veszélyt jelent a liberális demokrácia számára. Legyen szó akár az üzlet és a politika összefonódásáról az ANO vezetőjének, Andrej Babiš volt titkosügynöknek a személyében, vagy Tomio Okamura szélsőséges Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) pártjáról, vagy a kommunistákról, akik mind Szlovákiában, mind a szomszédos Cseh Köztársaságban negyven évig tartó totalitárius rendszerük alatt olyan károkat okoztak, amelyeket máig sem sikerült teljes mértékben helyrehozni” – fogalmazott Ondrej Dostál, az OKS elnöke. Szerinte az, hogy ez a három párt érte el a parlamenti többséget Csehországban, rossz hír a csehországi demokrácia állapotáról. Dostál kifejezte meggyőződését, hogy a Polgári Demokratikus Pártot (ODS), a legerősebb standard demokratikus pártot terheli majd a következő cseh parlamentben a felelősség, hogy a cseh polgárok újra bízzanak a demokratikus politikában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.