Szlovákiai bevándorlók lepik el Kanadát
A 2014-es év első felében jelentős mértékben megnőtt azoknak a szlovák állampolgároknak a száma, akik menedékjogért folyamodva próbálnak megragadni a tengerentúli Kanadában. A statisztikai adatok nem részletezik, hogy milyen csoportokról van szó. Feltételezések szerint azonban szlovákiai romák próbálnak szerencsét Kanadában.
A kanadai Állampolgársági és Bevándorlási Hivatal (CIC) statisztikái a fentebb jelzett időszakban 260 szlovák állampolgári kérelmet jegyeztek, miközben az elmúlt év első hat hónapjában csak 18-at számoltak. A CIC megállapította, hogy Szlovákia esetében több mint 1300 százalékos létszámemelkedésről van szó és tekintve, hogy Kanada Szlovákiát biztonságos és demokratikus államként tartja számon, a menedékjogért folyamodók nagy részét visszafordítja Szlovákiába.
Míg a pozsonyi diplomácia átlagosnak tartja ezt a létszámot, addig Joseph Burza, a Szlovákiában működő kanadai kereskedelmi kamara elnöke nemzetközi blamázs lehetőségére figyelmeztet. „Az egyedüli megoldási lehetőséget egy a szlovákiai kérelmezők elszaporodását meggátoló gyors és átfogó intézkedés jelentheti. A szlovák külügyminisztériumnak mindezt szisztematikus lépéseket foganatosítva, a külképviseleti hivatalokkal, valamint a romaügyi kormánybiztossal együttműködve kell megoldania“ - mutatott rá Burza.
Pozsony ugyanakkor állítja, hogy ura a helyzetnek. „Kellő figyelmet fordítunk a problémára és az ottawai külképviselet állandó kapcsolatban áll az illetékes kanadai szervezetekkel“ – reagált a szlovák külügyminisztérium sajtóosztálya.
Burza felhívta a figyelmet arra, hogy Szlovákia olyan helyzetbe kerülhet, mint Csehország 2008-ban, amikor is az országból érkező fokozott számú roma lakosság miatt Kanada ismételt vízumkötelességet vezetett be a cseh állampolgárokkal szemben. A kereskedelmi kamara elnöke feltételezi, hogy a kérelmezők zömét roma származású emberek alkotják, akik rendszerint faji megkülönböztetés címén folyamodnak menedékjogért. „Szlovákiát ezáltal könnyen a kirekesztő ország bélyegével illethetik“ – figyelmeztet Burza.
Elena Gallová Kriglerová, az Etnikai és Kulturális Kutatóközpont igazgatója ugyancsak úgy véli, hogy a bevándorlók zöme roma nemzetiségű. „Nincs nagy valószínűsége annak, hogy más csoportok menedékjogért folyamodnának Kanadában. Ez minden valószínűség szerint összefüggésben állhat a kelet-szlovákiai helyzettel, amely tarthatatlan. Talán a már Kanadában levő, jobb sorsú embertársaik csalogatják őket a tengerentúlra“ – jegyezte meg a szakember.
Burza szerint a kivándorlási próbálkozásokhoz akár a brit szociális segélyezési rendszer szigorodása is hozzájárulhatott, hiszen éppen Nagy-Britannia a szlovákiai polgárok által legfelkeresettebb célország. „Nagy-Britannia ebben az évben felhagyott az uniós tagállamokból érkező polgároknak való lakhatási hozzájárulás és munkanélküli segély folyósításával“ – mutatott rá Burza.
Peter Pollák, romaügyi kormánybiztos Kanada szlovákiai nagykövetségének képviseletével kíván értekezni az ügyben. Véleménye szerint a roma migráció szoros összefüggésben áll a romák jelen szlovákiai életkörülményeivel, illetve annak szükséges átfogó megoldásával.
A 2014-es év első félévét tekintve Szlovákia az 5. helyet foglalja el azon országok sorában, amelyek polgárai kanadai menedékjogért folyamodtak. Az első helyen Kína, a másodikon Pakisztán, a harmadikon Kolumbia, a negyediken pedig Nigéria áll.